Yurt içinde altın fiyatları jeopolitik risk ve kurdaki artışla yükselişe geçti

Yurt içinde altın fiyatları jeopolitik risk ve kurdaki artışla yükselişe geçti

Yurt içinde altın fiyatları jeopolitik risk ve kurdaki artışla yükselişe geçti

Investing.com –  Ermenistan dün Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerine ve mevzilere saldırdı, Azerbaycan’ın da karşılık vermesi ile yaşanan çatışma bölgedeki jeopolitik tansiyonu da artırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır. Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan’ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz.” açıklamasını yaparak saldırıyı kınadı.

Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğini açıklamasının ardından Ermenistan cephesinden Türkiye aleyhine de açıklamalar geldi. Bu gelişmelerle TL varlıklar haftaya sert düşüşle başladı. Jeopolitik risklerin fiyatlandığı bugün 7,85’e yaklaşarak rekor tazelerken da 471 TL’ye yükseldi.

tarafında geçen hafta ABD’deki teşvik paketi beklentilerinin doları güçlendirmesi ile son haftaların en sert düşüşü yaşandı ve fiyat bugün günün ilk yarısında 1,850$ seviyesine geriledi. Günün devamında ise dolar göstergesinin gerilemesi ile ons fiyatı 1,873$ seviyesine çıkarken dolar kurunun da %2 üzerinde primli işlem görmesiyle gram günlük bazda %2,35 kazançla 471 TL’ye çıktı.

Ons fiyatında 1,858$ desteği altındaki hareket şimdilik sınırlı kalıyor, ancak haftanın devamında hem bütçe gelişmeleri hem de istihdam rakamları fiyat üzerinde etkili olacak, bu desteğin korunması ile yeniden 1,930$ seviyesinde doğru kademeli yükseliş yaşanabilir.

Gram tarafında ise dolardaki atakla hareket daha hızlı oluyor ve eğer jeopolitik riskler artarsa 472 TL direnci üzerinde 478 TL’ye doğru yükseliş devam edebilir. Ağustos ayındaki rekor sonrası 478 TL direncini 2 defa test eden ancak aşamayan fiyatta yeniden bu seviye test edilebilir. Yaşanacak olası düşüşlerde ise 462 TL ik ara destek olarak izleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir