Yurt içinde altın fiyatları düşüşe geçti

Yurt içinde altın fiyatları düşüşe geçti

Yurt içinde altın fiyatları düşüşe geçti

Investing.com –  Ağustos ayında 2.074$ seviyesine çıkarak tarihi zirve yapan , 4 aylık kaybının ardından Aralık ayını yükselişle tamamlamak üzere, ancak fiyat 1.900$ üzerinde ivme kaybediyor.

. Yılın son çeyreğinde ise parasal genişleme ve teşviklerle finans piyasaları yükselişini hızlandırdığı için altın, dolardaki zayıflıktan da fazla destek alamadı. En son Kasım ayı başındaki ABD seçimlerinde 1.965$ seviyesine çıkan fiyat hemen ardından gelen aşı haberleri ile düşüşe geçti. Yılın son çeyreğinde aşı gelişmelerini satın alan piyasalarda nakde kaçış ya da altın talebi yerine risk iştahındaki yükselişle GOP’lar ve endeksler tercih edildi.

Virüsün mutasyona uğradığı haberleri ile geçen hafta başında tekrar 1.900$ denemesi yapan fiyat bugün de Trump’ın teşvik paketini onaylaması ile bu seviyeyi test etti, ancak kısa sürede kazançlarını geri vererek 1.870$ seviyesine geriledi. Ons fiyatında 1.880$ yakınındaki dengenin korunması beklenirken kısa vadede 1.850$ en yakın destek olarak izleniyor.

Risk iştahının yüksek olduğu bu süreçte TL’nin faiz artışından da destek alması ile 7,41 seviyesine gerileyerek 10 Eylül sonrası en düşük seviyeyi gördü. Onstaki gerilemeyle de beraber bugün %2’ye yakın kayıpla 447 TL’ye gerilemesinin ardından son saatte 450 TL’den işlem görüyor. Bugün yurt içinde çeyrek altın 734 TL, Cumhuriyet altını 2 bin 926 TL’den satıcı buluyor. Yılın son işlem haftasında özellikle TL varlıklardaki yükselişin devam etmesiyle gram fiyatındaki baskının da aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. 30 Kasım dip seviye olan 440 TL ise en yakın destek olarak izleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir