Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları son haftada ne kadar oldu?

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları son haftada ne kadar oldu?

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları son haftada ne kadar oldu?

Investing.com – , 12 Mart ile biten işlem haftasına ait istatistikleri yayımladı.

5 Mart işlem haftasında 230,424 milyar dolan olan 12 Mart’ta biten işlem haftasında 94 milyon dolar azalarak 230,330 milyar dolar oldu.

Hesaplar içinde mevduatları yani hane halkı mevduatları 322 milyon dolar azalarak 146,613 milyar dolara gerilerken yani şirketlerin mevduatları ise 228 milyon dolar artarak 83,716 milyar dolara yükseldi.

Döviz mevduat hesapları direkt birey ya da şirketin döviz alması ya da satması anlamına gelmiyor, hesaplara gelen giriş ve çıkışları gösteriyor. Bunu hesaplayarak baktığımızda, son haftada gerçek kişilerin hesaplarından çıkış olurken tüzel kişilerin hesaplarına ise para girişi oldu.

TCMB’nin Şubat ortası itibarıyla pariteden arındırılmış olarak da hesapladığı döviz mevduatlarının son haftadaki değişimi ise; gerçek kişilerde 455 milyon dolar çıkış, tüzel kişilerde de 227 milyon dolar giriş ile toplamda 195 milyon dolar azalış yönünde.

Bugün 200 bp faiz artışı yapan TCMB, ters para ikamesinin başlaması yani dövizden TL’ye geçişlerin olmasını da politika hedefleri arasında görüyor. Son hafta verileri döviz hesaplarında düşüş olduğunu gösterse de bunun ters ikame başlangıcı olduğunu söylemek için erken.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir