Yellen’ın yemin töreni, Goldman ve Netflix kazançları, IEA raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Yellen’ın yemin töreni, Goldman ve Netflix kazançları, IEA raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Yellen’ın yemin töreni, Goldman ve Netflix kazançları, IEA raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato’da onay töreninde olacak. Goldman Sachs ve Netflix kazançlarını raporluyor, Covid-19 dalgası ABD’de zirveyi görmüş gibi görünüyor ancak Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2021 petrol tüketim öngörüsünü yine düşürdü.

İşte 19 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Fed’in eski başkanı ve şimdi Joe Biden’in Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato Finans Komitesi önünde onayını alacak.

Yellen’ın ilk görevi, salgının nakit sıkıntısı çeken haneler ve işyerleri üzerindeki yükünü hafifletmek için Kongre’yi Biden’in 1,9 trilyon dolarlık harcama paketini kabul etmeye ikna etmek olacak.

Yellen Pazartesi günü yayınlanan, hazır açıklamalarda görüldüğü üzere “ne seçilmiş Başkan ne de ben, bu teşvik paketini ülkenin borç yükünü düşünmeden öneriyoruz” dedi. “Ancak şimdilik tarihî anlamda düşük seviyelerdeki faiz oranları ile birlikte yapabileceğimiz en akıllıca şey, büyük oynamak. Uzun vadede faydaların maliyetleri aşacağına inanıyorum, özellikle çok uzun süredir zorluk içinde yaşayan insanlara yardım eli uzatmayı umursadığımız takdirde.”

Bir banka raporu dalgası daha var ve dördüncü çeyrek kazanç dönemi başında ekonominin durumuna daha çok ışık tutacak. Yatırımcıların JPMorgan (NYSE:), Citigroup ve Wells Fargo’nun (NYSE:) kredi hacimleri ile marjlarındaki zayıflığa karamsar bir bakış atması ile Cuma günkü ilk güncelleme dalgası soğuk bir karşılama gördü.

Bugünkü raporlar hem Wall Street’ten hem de Main Street’ten (Ana Cadde). Goldman Sachs’ın tüm zamanların yüksek seviyelerinde oluşunu gerekçelendirmesi gerekirken Bank of America, State Street ve Zions mercek altında. Diğer yandan Charles Schwab rakamları, Robinhood gibi yıkıcıların baskısı altında volatilite kaynaklı büyük ciroyu paraya çevirmeye çalışmakla uğraşan bir komisyonculuk sanayisinin durumuna bir göz atmamızı sağlayacak.

ABD borsaları Pazartesi günkü Martin Luther King günü tatilinin ardından yeniden yüksek açılacak. Yellen’ın açıklamaları, ekonomik teşvik tedbirlerinin arkasındaki ivme için güzel bir hatırlatma olacak.

205 puan artarken %0,8 ve Nasdaq %1,0 yükseldi.

Üçü de Cuma günü banka kazançlarına ve zayıf perakende satış raporuna karşılık düşüş yaşamıştı. Çin’in güçlü ihracat rakamları, o zamandan beri ABD hanehalkı harcamalarının gücüne dair bir güvence sundu.

Ayrıca Carnival, Halliburton ve JB Hunt raporları da yolda. Kapanışın ardından da Netflix yer alacak.

2020 sonunda Covid-19 krizinde görülen artış azalıyor gibi görünüyor. ABD’de virüsle ilişkili hastane başvuruları, art arda altıncı günde de düşerek yılın başından bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi ancak tatilden dolayı geciken raporlamada bazı sapmalar olması muhtemel.

ABD’de yedi günlük ortalama günlük ölüm eğrisi yatay hale geldi ve bir haftadır yeni bir yüksek seviye görmedi. Ancak ortalama ölüm sayısı hala 3.000’in üzerinde.

Der Spiegel’e göre Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da federal ve eyalet hükümet yetkilileri, mevcut karantina tedbirlerini 15 Şubat’a kadar uzatacak.

IEA, salgın dolayısıyla 2021’in başında görülen beklenenin altında tüketimi yansıtarak bu yıl için küresel petrol talebi öngörülerini düşürdü.

Paris merkezli düşünce kuruluşu, küresel talebin bu yıl günlük 5,45 milyon varil artarak ortalama günlük 96,64 milyon varile yükseleceğini söyledi. Aralık ayındaki tahminine kıyasla bu, günlük 300.000 varil düşük. Sebebi ise ilk çeyrekte önceki tahminine göre günlük 600.000 varil daha düşük bir tüketim beklemesi.

%0,2 artışla 52,50 dolar olurken Brent %1,4 artarak 55,49 dolara yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü ile Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin stok verileri, Pazartesi günkü tatil nedeniyle bu hafta bir gün gecikmeli yayınlanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir