Yellen’ın enflasyon tepkisi, Astra’nın mücadelesi ve tekno kralı Musk – Piyasalarda neler oluyor?

Yellen’ın enflasyon tepkisi, Astra’nın mücadelesi ve tekno kralı Musk – Piyasalarda neler oluyor?

Yellen’ın enflasyon tepkisi, Astra’nın mücadelesi ve tekno kralı Musk – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Janet Yellen, merkez bankası toplantıları için büyük bir haftaya başlarken enflasyon korkularını önemsizleştirdi. Büyük gelişmekte olan piyasa merkez bankaları, bu hafta hoşgörülü olmayabilir. Yılın ilk iki ayında Çin verileri güçlü. Gittikçe daha çok ülkenin, AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının kullanımını askıya alması ile ilaç şirketi mücadele ediyor. Ve Elon Musk, 61.000 dolar ile yeni rekor bir seviyeyi görmesiyle Tesla’nın bir borsa dosyasında kendini Tekno Kralı olarak taçlandırdı.

İşte 15 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Hazine Bakanı Janet Yellen, ABC’nin “This Week” (Bu Hafta) programında enflasyon riskinin “ufak” ve “idare edilebilir” olduğunu söyleyerek haftanın büyük tartışmasına kendi şartları ile şekil vermeye çalıştı.

Yellen “bunun büyük bir risk olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Ama gerçekleşirse kesinlikle bunu izliyor olacağız, bunu çözmek için araçlara sahibiz.”

Yellen’ın değerlendirmeleri, merkez bankası toplantıları için büyük bir haftanın başında geldi. Çarşamba günü Fed’den sonra İngiltere Bankası (BoE) ve Japonya Bankası (BoJ) Perşembe ve Cuma günü toplanacak. BoE yöneticisi Andrew Bailey, Pazartesi günü BBC’ye yaptığı açıklamada enflasyonun çok fazla yükseleceğini düşünmediğini söyledi.

Enflasyonist baskıdaki artışa yönelik gerçek bir tepki arayanlar, Çarşamba günü Brezilya’nın, Perşembe günü Türkiye’nin ve Cuma günü Rusya’nın merkez bankalarını izlemeli.

Çin’in aylık verileri, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımının geçen yıla göre beklenildiği gibi güçlü bir şekilde arttığını gösterdi. 2021’in ilk iki ayında üretim, Çin’in karantinasını yansıtan karşılaştırmalı bir temelde yıllık %35 artış yaşadı. Perakende satışlar da benzer miktarda yükseldi.

Çin’le ilgili diğer gelişmelerde ise Çin’in ADR’lerine (yatırma senedi), eski Başkan Trump’ın ABD’li yatırımcılara Xiaomi hissesi almayı yasaklama girişimlerine karşı telefon üreticisinin yasal zaferi destek olabilir.

Almanya’da toptan eşya fiyat enflasyonunun bir yıl içinde ilk kez olumluya dönmesinde baz etkiler de etkili oldu.

Ekonomistler önümüzdeki birkaç ayın, bir yıl önce ABD ve Avrupa’da yaşanan karantinaların neden olduğu büyük talebe ve fiyat çarpıklığına bağlı olarak aşırı görünen bazı veriler üretmeye mahkum olduğunu söylüyor. Dolayısıyla aylık değişimler, kısa vadede piyasada daha çok önem arz edebilir.

ABD borsaları yüksek açılacak. Risk iştahı, Yellen’ın müdahalesi sonrasında iyi bir destek gördü.

122 puan artarken ve vadeli işlemler sözleşmeleri %0,2 yükseldi.

Bitcoin odaklı hisse senetleri de ilgi çekebilir. Dijital döviz, hafta sonu 61.000 dolar ile yeni bir rekora yükseldi. Geçen hafta sanatçı Beeple tarafından yaratılan ve geri ödenemez bir jetonun 60 milyon dolardan fazla bir değere satıldığı, Christie’s’in göz alıcı dijital sanat satışı ile kripto paradaki artış alevlendi. Satış kullanılarak gerçekleşti.

İlgi çekecek diğer isim DraftKings olacak. Rakip FanDuel’in sahibi İngiltere merkezli Flutter Entertainment, işini borsaya sokmayı düşündüğünü söyledi.

AstraZeneca (NASDAQ:), Covid-19 aşısının kan pıhtılaşması sorunlarına yol açabileceğine dair artan korkuları püskürttü.

Şirket, Avrupa ve İngiltere’de 17 milyondan fazla aşı yapıldığını ve aşının kan pıhtılaşması riskini artırdığına dair bir kanıt görülmediğini söyledi.

Bloomberg’e göre 8 Mart itibarıyla bacaklarda 15 ve pulmoner emboli olarak bilinen akciğerlere ulaştığı bildirilen 22 vaka var. Pazartesi günü Hollanda ve İrlanda da aşı dağıtımını durduran ülkeler listesine girdi. Diğer yandan AB, kullanılmayan ilaç stoklarını ihraç etmesi için ABD’ye baskı yapmaya devam ediyor. ABD düzenleyicileri henüz onaylamadı.

Tesla (NASDAQ:) CEO’su Elon Musk analistleri ve gazetecileri trollemeye devam ediyor.

Borsaya yapılan bir açıklamada Tesla, “15 Mart 2021’den itibaren geçerli olmak üzere Elon Musk ve Zach Kirkhorn unvanları sırasıyla Technoking of Tesla (Tesla’nın Tekno Kralı) ve Master of Coin (Dijital Para Ustası) olarak değiştirildi. Elon ve Zach, İcra Kurulu Başkanı ve Finans Direktörü olarak kendi pozisyonlarını da koruyacaklar” dedi.

Buyurun bu bilgiyle ne yaparsanız yapın.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir