WHO uyarıyor, Çin piyasalarında balonlar, perakende kazanç raporları – Piyasalarda neler oluyor?

WHO uyarıyor, Çin piyasalarında balonlar, perakende kazanç raporları – Piyasalarda neler oluyor?

WHO uyarıyor, Çin piyasalarında balonlar, perakende kazanç raporları – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre geçen hafta dünya genelindeki Covid-19 vakalarında yedi hafta içinde ilk kez artış yaşandı. Kurum, insanların “gardını indirdiğini” söyledi. Çin’in baş düzenleyicisi, balonlarla ilgili uyarılarıyla iç piyasaları ürpertti ve ve Ross Stores, perakende kazanç silsilesinin başını çekiyor. Petrol kısa bir nefes alıyor ancak Rusya üretiminin geçen ay düştüğünü gösteren verilerin ardından düşük seviyelerden yükseliyor.

İşte 2 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Salgın geri döndü. Veya bunun yerine bitişinin biraz daha ertelenmiş olabileceğini söyleyebiliriz. WHO, dünya genelindeki vaka sayılarının, yedi hafta içinde ilk kez geçen hafta yükseldiğini söyledi.

WHO’nun altı bölgesinin dördü – Amerikalar, Avrupa, güneydoğu Asya ve doğu Akdeniz – sağlık tedbirlerindeki gevşeme, yeni mutasyonların yayılması ve WHO genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a göre “insanların gardını indirmesi” ile vakaların yükseldiğini raporladı.

Bu rakamlar, Johnson & Johnson’ın onaylanan Covid-19 aşısı sayesinde aşı kampanyasının hız kazanması ile ABD eyaletleri ile şehirlerinin, ekonomik ve sosyal hayat üzerindeki kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırdığı bir zamanda geldi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın da Aralık ayından beri yürürlükte olan karantinayı gevşeterek düşük enfeksiyon oranlarının olduğu bölgelerde ikincil önemdeki mağazaları yeniden açmayı planladığı bildirildi ancak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın hala 4-6 haftaya daha ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Günün kazanç silsilesine perakende sektörü hakim olacak: Autozone’un yanında Target (NYSE:), Nordstrom (NYSE:) ve Ross Stores (NASDAQ:) var.

Target için beklentiler yüksek. Salgınla baş etme taktiklerini benimseme konusundaki esnekliği sayesinde Kasım ve Aralık döneminde satışlarında %17 artış raporladı.

Öte yandan Mercado Libre, tekrarlanan gecikmelerin ardından nihayet çeyreklik sonuçlarını paylaştı ve 16 sent kâr beklentisine karşı hisse başına bir dolar üzerinde sürpriz bir kayıp bildirdi. Latin Amerikalı e-ticaret sitesi, geçen yılki parlak rallinin ardından en gergin değerlere ulaşanlardan biriydi. Hisseleri piyasa öncesinde %2,5 geriledi.

ABD borsaları, J&J aşısının onaylanması ve teşvik tasarısının Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ile yön bulan Pazartesi günkü rallide elde ettiği kazançların bir miktarını geri vererek bir miktar düşük açılacak.

64 puan düşerken %0,3 ve Nasdaq %0,4 kaybetti.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında Pazartesi günü güçlü kazançlar paylaşan ve “gözde uygulama”dan bir İnternet platformu şirketine dönüşeceğini öngören Zoom Video var. Hisseleri Ekim ayında zirve yaptıktan sonra üç ay içinde yaklaşık %40 düşüş yaşadı ancak o zamandan beri %25 üzerinde toparlandı. Piyasa öncesi ticarette %8,6 kazandı.

Çin’in üst düzey bankacılık düzenleyicisi, yabancı piyasalardaki balon riski konusunda endişeli olduğunu söyledi. Ayrıca Çin konut sektörünün de gergin göründüğünü belirtti.

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu başkanı ve Parti sekreteri Guo Shuqing, Avrupa ve ABD piyasalarının, temel ekonomileriyle farklı yönlerde gittiğini ve bir düzeltme göreceğini söyledi.

Bu açıklamalar ile Çin piyasalarında satış tetiklendi. Analistler bu açıklamaları, iç koşullardan sorumlu olan yetkilileri açıkça eleştirmeden uyarı vermek olarak yorumladı. Saxo Bank analistleri, Çin hisse senetlerinin şu anda dünya emsallerine rekor bir primle işlem yaptığına ve son 10 yılın büyük bir kısmında indirimli işlem gördüklerine dikkat çekiyor.

Son haftalarda yaşanan büyük artışların ardından aşırı yüksek seviyelerin bir düzeltmesi gibi görünen bir hareket içinde ham petrol fiyatları, diğer emtialarla beraber düşüş yaşadı.

fiyatları %0,1 düşerken %0,3 kaybetti. Her iki sözleşme de OPEC ve Rusya üretiminin Şubat ayında düştüğünü gösteren verilerin ardından yükseldi. OPEC, Suudi Arabistan’ın duyurduğu günlük 1 milyon varillik üretim kesintisinden, Rusya da devam eden aşırı soğuklar yüzünden düşüş gösterdi. Rakamlar, Perşembe günü yapılacak olan aylık üretim politikası değerlendirmesi öncesinde ortaya çıkıyor.

Öte yandan Wall Street Journal, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) karbondioksit emisyonlarını fiyatlandırma ilkesini onaylamak üzere olduğunu ve uzun süredir devam eden muhalefetinden vazgeçtiğini bildirdi.

API ayrıca haftalık petrol stokları raporunu paylaşacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir