Wall Street, Biden zaferinin tasdiklenmesi ile yeni rekor seviyelerde: Dow 150 puan yükseldi

Wall Street, Biden zaferinin tasdiklenmesi ile yeni rekor seviyelerde: Dow 150 puan yükseldi

Wall Street, Biden zaferinin tasdiklenmesi ile yeni rekor seviyelerde: Dow 150 puan yükseldi

Investing.com – Donald Trump’ın sağlıklı bir güç değişimini kabul ettiğine dair açıklamayı takiben Kongre, başkanlık seçim sonuçlarını resmileştirmek üzere devam ettikten sonra Wall Street yeni rekor seviyelerde açıldı.

Seçim sonuçlarını tersine çevirmek için Çarşamba günü Kongre binasına saldıran silahlı Trump destekçilerinin ardından bu gelişmelerle gerilimler yatıştı. Yatırımcılar şok edici görüntüleri – ve epey yüksek olan işsizlik başvurularını – görmezden gelerek Demokrat Parti idaresindeki bütün bir Kongre’den gelecek ek teşvik harcamalarına odaklanmayı tercih etti.

116 puan yükselerek 30.946 puan oldu. %0,9 artarken %1,4 yükseldi.

Çalışma Bakanlığı, geçen hafta ilk işsizlik başvurusu yapan kişi sayısının 787.000 olduğunu söyledi. Bir önceki hafta da 790.000 idi ancak beklentilerin biraz üzerinde bir sonuç oldu.

Hidrojen yakıt pili şirketi (NASDAQ:) hisseleri %29 yükseldi. Güney Koreli SK Grubu, yeni bir ortak girişime 1,5 milyar dolar yatıracağını ve Güney Kore ile diğer bölgeler için hidrojen yakıt pili sistemleri, yakıt istasyonları ve elektrolizör sağlamayı amaçladığını söyledi. SK, Plug’daki hisselerini hisse başına 29,29 dolarlık bir fiyatla alacak. Bu sabahki artış, hisse senedi fiyatını 45 dolar üzerine çıkardı.

Öte yandan daha yüksek borçlanma ve daha büyük teşvik beklentisinin, tahvil verimlerini yükselterek bankaların kendi kredileri üzerinden kazabileceği marjları artırması (ve yeni bir batık kredi dalgası riskini azaltması) ile banka hisseleri yine destek gördü. Goldman Sachs (NYSE:) tüm zamanların yüksek seviyesini görürken PNC Financial Services (NYSE:), 52 haftanın yükseğini gördü.

Tesla (NASDAQ:) da uzun vadeli ayı olan Royal Bank of Canada’nın şüpheciliğinden pişman olup şirketin fiyat hedefini önemli ölçüde artırması ile %4,3 kazanç elde etti.

Düşüş yönünde ise (NYSE:) ADR, ABD hükümetinin şirketi ve rakip Tencent (OTC:) firmasını, ABD’li kuruluşların yatırım yapamayacağı şirketler listesine alabileceği haberleri üzerine Çarşamba günkü kayıplarını artırdı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir