Türkiye’ye karşı AB yaptırımları halen masada diyen Berlin, AB zirvesi öncesi Ankara’yı uyardı

Türkiye’ye karşı AB yaptırımları halen masada diyen Berlin, AB zirvesi öncesi Ankara’yı uyardı

Türkiye’ye karşı AB yaptırımları halen masada diyen Berlin, AB zirvesi öncesi Ankara’yı uyardı

Sabine Siebold

BERLİN, 23 Mart (Reuters) – Almanya, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması için adım atmasının ardından Ankara’ya Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının hâlâ masada olduğu uyarısında bulundu.

Avrupalı liderler bu haftaki AB zirvesinde Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yaptığı için 2016 yılında yapılan göçmen anlaşmasını yenilenmesi için bir araya gelirken Türkiye ile ilişkileri de gözden geçirecekler.

Geçtiğimiz sene AB Türkiye’ye Yunanistan ile Doğu Akdeniz’deki kaynaklar nedeniyle yaşadığı gerilim nedeniyle yaptırım getirme kararı almış ancak gerilim hafiflemiş ve yeni yaptırımlar askıya alınmıştı. geçen hafta yaşanan gelişmeler AB içinde Türkiye ile ilişkilerin daha istikrarlı bir patikaya kavuşacağı umutlarını azalttı.

Zirve hazırlıklarının yapıldığı AB dışişleri bakanları toplantısının ardından dün akşam konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Doğu Akdeniz’de tansiyon düştü ancak HDP’nin kapatılması ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kesinlikle yanlış sinyaller veriyor” dedi.

Maas,  dedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da Ankara’yı uyardı.

Asselborn “Bu yol Orta Çağ’a çıkıyor. Türkiye’nin girdiği yol ilişkilerimizi yeniden düzenlemek için doğru yol değil” dedi.

Ancak yetkililer AB liderlerinin yeni yaptırımlardan vazgeçme planında bir değişiklik yaptığına dair bir ipucu vermedi.

AB’nin ılımlı tavrından geri adım atması için nasıl gelişmeler olması gerektiği sorusuna üst düzey bir AB diplomatı, “Askeri bir olaya yaklaşan gelişmeler ya da Berlin’in yaklaşımında dramatik bir değişiklik” cevabını verdi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir