Türk lirası, bugün gelişen ülke paralarındaki düşüşe öncülük ediyor

Türk lirası, bugün gelişen ülke paralarındaki düşüşe öncülük ediyor

Türk lirası, bugün gelişen ülke paralarındaki düşüşe öncülük ediyor

Investing.com –  Geçen hafta canlanan dolar göstergesi, yeni haftaya da iyimser başladı. bugün tekrar 93,0 seviyesine doğru yükselişine devam ederken gelişen ülke paraları ise dolar karşısında sınırlı oranda düşüş yaşıyor.

Haftanın ilk işlem gününde son saat itibarıyla gelişen ülke paralarından en çok kayıp lira ve yaşanıyor. Lira ve peso %1 üzerinde kayıp yaşarken ve ise %1 altında düşüşle sıralamayı takip ediyor.

Tük lirasının geçen haftaki %10’luk kaybının ardından bugün de düşüş yaşamasında para politikasına dair belirsizliklerin etkisi büyük. TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Nisan ayında hemen faiz indirimi olmayacağına dair açıklamaları sonraki aylarda faiz indirimine gidileceği beklentisini artırdı. Öte yandan mali tarafta da kredi genişlemesi ve Kanalİstanbul projesinin tasarrufu engelleyeceği düşünülüyor.

Doların küresel piyasalardaki hareketi bugün hafif pozitif olurken TL ise iç gelişmeler nedeniyle değer kaybetmeye devam ettiği için kur, bugün 8,20 seviyesi üzerine çıktı. Böylelikle Kasım sonrası kayıplarını da sildi. TL bugün gelişen ülke paralarından en çok karşısında gerilerken ve karşısında da %1 üzerinde düşüş yaşıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir