TÜFE, tahvil satışları Roblox IPO’su ve Oracle – Piyasalarda neler oluyor?

TÜFE, tahvil satışları Roblox IPO’su ve Oracle – Piyasalarda neler oluyor?

TÜFE, tahvil satışları Roblox IPO’su ve Oracle – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Hazine, Şubat ayı enflasyon verilerinden birkaç saat sonra 38 milyar dolar 10 yıllık tahvil ihalesine başlıyor. Roblox, referans fiyatını 45 dolar olarak belirledikten sonra doğrudan listeleme aracılığı ile borsaya giriyor. Teknolojideki düşük performans modeli, kendini yeniden gösterecek gibi görünüyor. Oracle kazanç raporu paylaşılacak ve ABD hükümeti, haftalık petrol stok verilerini raporluyor.

İşte 10 Mart Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Şubat ayı enflasyon verileri, 2021’in Büyük Enflasyon Korkusunun daha ciddiye alınıp alınmaması gerektiğine dair göstergeler sunacak. TÜFE’nin aylık %0,4 ve yıllık %1,4’ten %1,7’ye yükselmiş olması bekleniyor. Gıda ve enerji gibi daha dalgalı unsurları hariç tutan çekirdek TÜFE’nin, aylık %0,2 artmış ve yıllık %1,4’te kalmış olması bekleniyor.

TÜFE’nin gerçek enflasyonu izleme kabiliyeti, gerçek zamanlı tüketici harcama modellerindeki değişimi izleyememesinden dolayı tartışmalı. Bu, Pandemi Yılı için büyük olay.

Bununla birlikte rakamlar, Hazine’nin 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ihalesi öncesinde kesinlikle ilgi çekecek. Salı günü 3 yıllık satışların ihalesine göre daha çetrefilli olacak. Dikkate değer diğer veri, mortgage yeniden finansman verileri olacak ve son haftalarda uzun vadeli faizlerdeki artışlardan dolayı zarar görmüş olması muhtemel.

Çin’in hisse senedi piyasaları da bozgunu durdurabildi – en azından bir günlüğüne. Tüm majör endeksler, aylık kredi verilerinin beklenenden güçlü gelmesi sonrasında %1 civarı yükseldi. Bloomberg raporuna göre yetkililer, geçen hafta satışların hız kazanması ile popüler arama motorlarında “borsa” terimini aramayı yasakladı.

Kredi büyümesinin en geniş ölçümü olan toplam finansman, 1,7 trilyon yuan olan tahmine göre neredeyse iki katı büyüdü. Ödenmemiş kredi stoku bir yıl öncesine göre %13 yükseldi – Çin merkez bankasının %9’a yakın bir oran hedeflediği düşünüldüğünde muhtemelen yavaşlayacak bir oran.

Ülkenin en büyük çelik üretici şehri, çelik üretimine zarar verecek bir sis uyarısı çıkardıktan sonra baz metal fiyatları bir baskıya daha maruz kaldı. Demir cevheri vadeli işlemleri %3 düştü ancak bakır vadeli işlemleri 4 dolar üzerinde.

ABD borsaları, teknolojide görülen düşük performans kendini tekrarlayacak gibi görünse de Çarşamba günü çoğunlukla yine yüksek açılacak.

103 puan düşerken %0,1 yükseldi ve %0,2 kaybetti. Zarar görmüş teknoloji isimleri pazarlık avcılarının ani bir talebi ile karşılaştıktan sonra Salı günü Nasdaq %3,7 yükselmişti.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında Pazartesi günü %25 daha kazanan GameStop var. Şirketin online satışları ile ilgili haberler, hissede devam eden kısa pozisyon sıkıştırmasını yeniden yoğunlaştırdı. GameStop %11 yükseldi. İlgi odağında olacak diğerleri arasında, %20’lik artış ile değerini 100 milyar dolar artıran Tesla gibi isimler var.

Yazılım devi Oracle da kazanç raporu sunacak.

Oyun platformu Roblox, doğrudan listeleme için referans fiyatını hisse başına 45 dolar olarak belirkedikten sonra New York Borsasına açılacak.

Bu fiyat şirkete 30 milyar dolar civarında değer biçiyor.

Salgından dolayı günlük ortalama kullanıcı sayısında ve ortalama oyun sürelerinde artış yaşayan şirket, Palantir ve Spotify gibi isimlerle aynı şekilde doğrudan listelemeyi tercih ederek geleneksel bir ilk halka arzdan (IPO) vazgeçti.

Eylül ayına kadar olan dokuz ay için 614 milyon dolar gelire karşı hala 197 milyon dolar konsolide net kaybı var.

Gelir modeli Roblox’unkine benzeyen Fortnite’ın yayımcısı Epic games, Avustralya’da bir dava ile Apple (NASDAQ:) ve Google’a (NASDAQ:) yönelik antitröst saldırısını büyüttü.

Ham petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta görülen bir büyük düşüşün daha şokunu atlatmaya çalıştıktan ve OPEC’in en büyük ikinci üreticisi olan Irak’ın, Şubat ayında kotası üzerinde üretim yaptığı haberini göz ardı ettikten sonra konsolide oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri 64,02 dolarda sakin kalırken Brent %0,2 düşüşle 67,20 dolara geriledi.

Günün ilgi odağında muhtemelen hükümetin stok verileri olacak. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık tahmini, 12,8 milyon varil ile Nisan’dan beri görülen en büyük haftalık artış olduğunu gösterdi. Son iki haftanın API verileri, geçen hafta Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) kaydettiği 21 milyon varillik artışa yakın görünüyor. Dolayısıyla 816.000 varillik artış beklentisinin aşılması, negatif olarak alınabilir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir