Trump’ın isteği, Oxford aşısı, Zayıf dolar – Piyasalarda neler oluyor?

Trump’ın isteği, Oxford aşısı, Zayıf dolar – Piyasalarda neler oluyor?

Trump’ın isteği, Oxford aşısı, Zayıf dolar – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Başkan Donald Trump Senato ikinci tur seçimleri öncesinde Georgia’da ortalığı karıştırdı; İngiltere AstraZeneca-Oxford aşısını dağıtmaya başlıyor; dolar zayıflayarak emtia fiyatlarını artırıyor ve İran, yeni Başkan Joe Biden için zorluk çıkaracak şekilde yeniden uranyum zenginleştirmeye başlayacak.

4 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Washington Post ve diğerlerine göre Başkan Donald Trump, bir saatten fazla süren bir telefon görüşmesinde eyaletteki başkanlık seçim sonucunu değiştirecek yeterli oyu “bulması” için Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensberger’i sıkıştırdı.

Post tarafından yayınlanan görüşme kaydı, Trump’ın, Georgia mahkemelerinin düşürdüğü seçim yolsuzluğu iddialarını tekrarladığını ve Raffensberger’i hatalı bir sonucu duyurarak suç işlemekle itham ettiğini gösteriyor. Georgia’da oylar üç kez sayıldı ve 11.779 gibi ufak bir farkla Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın zafer kazandığı tasdiklendi.

Görüşme ve bununla ilgili raporların önemi, Georgia’nın iki Senato koltuğu için yapılacak ikinci tur seçimlerde muhtemel Cumhuriyetçi seçmenleri etkileme olasılığı. Her iki koltuğa sahip oldukları takdirde Cumhuriyetçi Parti, Senato’nun kontrolünü ve mali politika üzerindeki gücünü elinde tutmaya devam edecek.

Sağlık otoriteleri yıl sonunda AstraZeneca/Oxford Covid-19 aşısını onayladıktan sonra İngiltere, bu aşıyı kullanacak ilk ülke olacak.

Orijinaline göre daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni türün varlığından dolayı ülkedeki yeni Covid-19 sayıları hızla artıyor. Londra’daki hastaneler, Yoğun Bakım Ünitelerinde kapasiteye ulaştığı için artık hastaları 300 km ötedeki bölgelere transfer etmek zorunda kalıyor. The Times haberine göre pek çok okul, hükümetin yeniden açılma yönergelerine aykırı olarak Noel tatili bittikten sonra kapalı kalmayı planlıyor.

Hafta sonu İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hastalığın yayılmasını önlemek için ülke çapındaki üçüncü karantinayı uygulayabilecekleri konusunda uyardı. Avrupa’nın diğer bölgelerinde ise Almanya’nın kıdemli yetkilileri, mevcut kısıtlamaların ay sonuna kadar uzatılacağına işaret ederken Fransa, en büyük zararı gören bölgelerde mevcut sokağa çıkma yasaklarını iki saat daha uzattı.

ABD hisse senedi piyasaları yeni yıla rekor yüksekliklerde açılmaya hazırlanıyor. Yatırımcılar, dünya genelinde artan enfeksiyon oranlarını incelemeye devam edip bu yıl genel bir ekonomik toparlanma olacağı konusunda bahis oynuyor.

183 puan artarken %0,6 ve %0,4 yükseldi.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında 500.000 olan 2020 teslimat hedefini kıl payı kaçırdığını söyleyen Tesla (NASDAQ:) ve 11 milyar dolarlık teklifini İngiltere merkezli Entain’in reddettiği MGM Resorts (NYSE:) var. ABD’deki BetMGM online operasyonlar için teknolojik gücü Entain sağlıyor.

Çin ve Avrupa’daki imalat aktivitesi, Aralık ayı için ilk tahmine kıyasla daha zayıf geldi: Caixin İmalat PMI verisi Ağustos ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 53,0 puana gerilerken IHSMarkit’in Euro bölgesi PMI verisi, 55,5 olan önceki tahmine kıyasla revize edilerek 55,2’ye düşürüldü. Bununla birlikte İngiltere’nin verisi artış yönlü bir revizyon ile üç yılın en yüksek seviyesi olan 57,5’a çıkarıldı.

Ekonomi gelişmeleri bakımından sakin olan günde, Kasım ayı ABD inşaat harcama verileri yer alacak.

Fed FOMC’un oy hakkına sahip iki üyesi Chicago’dan Charles Evans ve Atlanta’dan Raphael Bostic, aynı zamanda konuşma yapacak.

Doların zayıflığı petrol ve endüstriyel metal fiyatlarını artırırken OPEC+ blokunun, üretim kısıtlamalarını bir ay daha sürdüreceğine dair sinyaller de var.

%0,5 düşüşle 89,54 puana düşerek 30 ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Diğer yandan %0,7 artarak 48,80 dolar olurken %1,2 yükselişle 52,81 dolara yükseldi. Fiyatlar ayrıca İran’ın uranyum zenginleştirme sürecine tekrar başladığı raporlarından da destek aldı. Bu durum, yeni Başkan Joe Biden için doğrudan bir problem. İran’ın hareketi, Joe Biden’in BM destekli anlaşmaya yeniden katılmasını zorlaştıracak. Başkan Trump, İran’ın petrol ihracatını büyük oranda düşüren daha katı yaptırımlar uygulamadan önce anlaşmadan çekilmişti.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir