Trump teşvik tasarısını imzaladı, Alibaba’ya saldırı, sterlin düşüşte – Piyasalarda neler oluyor?

Trump teşvik tasarısını imzaladı, Alibaba’ya saldırı, sterlin düşüşte – Piyasalarda neler oluyor?

Trump teşvik tasarısını imzaladı, Alibaba’ya saldırı, sterlin düşüşte – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Başkan Donald Trump koronavirüs teşvik paketini imzalayarak hisse senedi vadeli işlemlerini yükseltti, doları düşürdü. Çin, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın iş imparatorluğuna karşı düzenleyici kampanyasına hız veriyor ve sterlindeki rahatlama rallisi, piyasanın AB ile geçen hafta yapılan serbest ticaret anlaşmasının sınırlarını fark etmesiyle tükeniyor.

28 Aralık Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Başkan Donald Trump, Noel öncesinde Kongre tarafından ortaklaşılan 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketini imzaladı.

Trump, önümüzdeki aylarda hükümeti finansem etmeye devam edecek ayrı bir tasarıdaki harcama karşılığına itiraz ederek başta tasarıyı imzalamayı reddetmişti. Ancak Kongre’deki çoğunluk, her iki tasarı için cumhurbaşkanının vetosunu geçersiz kılmaya yetecek kadardı.

Temsilciler Meclisi, teşvik tasarısında öngörülen, hanehalklarına yapılacak doğrudan ödeme miktarını 600 dolardan 2.000 dolara çıkarma oylaması yapacak. Meclis Demokratları tasarıyı destekleyeceklerine işaret etmiş olsa da Salı günü toplanacak olan Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato engel olabilir.

Hong Kong’da Alibaba Group Holdings’in hisseleri %8 daha kaybetti. Çin merkez bankası, bağlı finansal hizmetler şirketi Ant Group’a karşı yeni bir saldırıya başladı.

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) başkan yardımcısı Pan Gongsheng, Pazar günü bankanın web sitesinde yayınlanan bir açıklamada grubun ‘düzenleyici kusurları’ olduğunu söyledi. Pan, grubun temel ödemeler işinden çok daha büyük kar marjları ile çalışan tüketici kredisi ve servet yönetimindeki faaliyetlerini “düzeltmesi” gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalar, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın servet ve etkinliğini azaltmak için Pekin’in yürüttüğü benzer bir kampanya için ek kanıtlar oldu. Çinli antitröst düzenleyicileri, geçen hafta e-ticaret devinin operasyonlarına yönelik bir soruşturma başlatarak Cuma günü şirket hisselerinin New York’ta %13 düşmesine yol açtı.

Başkan Trump’ın, teşvik tasarısı ile ilgili U-dönüşüne karşılık ABD hisse senedi piyasaları yüksek açılacak.

167 puan artarken %0,7 ve Nasdaq %0,7 kazandı.

İngiltere-AB boşanma anlaşması da Brexit geçiş dönemi sonrasında sınırda yaşanacak en kötü senaryoyu önleyerek diğer varlıklardaki risk hissiyatını destekledi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen , %0,1 düşüşle 90,175 olurken %0,95’e yükseldi.

Geçen hafta yapılan serbest ticaret anlaşmasının, İngiltere ile AB arasındaki ilişkilerle ilgili uzun vadeli pek çok soruyu cevapsız bırakmaya devam etmesinin nihayet anlaşılması ile sterlindeki rallinin gazı bitiyor.

Hem sterlin hem de Euro, iki taraf anlaşma yaptıktan sonra yükselmişti. Şimdilik en azından büyük hacimdeki ticari mal ticaretinde kota veya gümrük vergisi olmayacağı garantilenmiş oldu.

Bununla birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson, anlaşmanın, İngiltere GSYH’sinin %10’undan fazlasına tekabül eden önemli finansal hizmetler endüstrisi için AB’nin tek pazarına kalıcı erişim sağlamadığını kabul etti.

Sterlin %0,5 düşüşle 1,3487 oldu. Ayrıca Euro karşısında da %0,6 kayıpla 1,1046 dolardan alıcılandı.

Euro daha iyi bir performans göstererek %0,1 artışla 1,2201 dolar oldu. İhracatçıların hakim olduğu Alman , erken ticarette tüm zamanların yüksek seviyesini gördü.

Hava durumu tahminleri, soğuk hava belirtisi göstermemeye devam ederken ABD’deki doğalgaz fiyatları %8 daha düşüş yaşadı.

Ön ay sözleşmesi 2,31 dolara düşerek Eylül ayından beri gördüğü en düşük seviyeye inmiş oldu.

stok seviyelerinin tarihi ortalamalarının üzerinde olduğu bir zamanda mevsime uygun olmayan bir sıcak hava geliyor. EIA’nın (Enerji Bilgilendirme Dairesi) son stokları hem bir yıl öncesine hem de beş yıllık ortalamaya göre %5 fazla.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir