Trump destekçileri Kongre’yi bastı, 4 kişi hayatını kaybetti

Trump destekçileri Kongre’yi bastı, 4 kişi hayatını kaybetti

Trump destekçileri Kongre’yi bastı, 4 kişi hayatını kaybetti

Investing.com –  Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinde Senatodaki sandalye sayısındaki eşitlik sonrası dün ABD’nin Georgia eyaletinde yeniden seçim yapıldı ve resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Demokratlar kazandı. Piyasalarda Mavi Dalga olarak adlandırılan bu durum Demokratların hem Temsilciler Meclisi hem de Senatoda çoğunluğu sağlamaları anlamına geliyor. Bu durum piyasalarda kararların daha hızlı ve sorunsuz alınacağı, özellikle pandemi nedeniyle ihtiyaç duyulan teşviklerde de daha cömert davranılacağı beklentisini yükseltiyor.

Dün ABD tarihinde bir ilk yaşandı ve Trump destekçileri Kongreyi basarak sonuca itiraz etti. Çıkan arbedede 4 kişi hayatını kaybetti. Trump’ın öfkeli kalabalığa yaptığı evinize dönün çağrısı sonrası destekçiler azalsa da eyalette gece boyu sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD tarihinde utançla anılacak bu olaylar sonrası piyasalar da günü karışık seyirle kapattı. Endekslerdeki yükseliş devam ederken altın ise %2 kayıpla hafta başındaki kazançlarını geri verdi. 89,50 yakınında 2,5 yılın en düşük seviyesinde, ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin Mart sonrası ilk defa %1’i aşması dolarda canlanma olabileceği algısını güçlendiriyor.

Seçimler sonrası ilk işlem gününde Asya seansında endekslerde yükseliş var, ve %1,5, ise %2,5 primli işlem görüyor. ise ABD’nin Alibaba ve Tencent’e yatırım kararı alabileceği haberleriyle negatif ayrışıyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir