TL’de negatif ayrışma sürüyor, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş baskıyı artırıyor

TL’de negatif ayrışma sürüyor, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş baskıyı artırıyor

TL’de negatif ayrışma sürüyor, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş baskıyı artırıyor

İSTANBUL, 30 Mart (Reuters) – Merkez Bankası (TCMB) başkanının değiştirilmesi ve para politikasının kredibilite kaybına uğramasının ardından benzer para birimlerinden negatif ayrışan TL güne dolar karşısında 8,3350 seviyesinden başlarken, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskı yaratıyor.

TCMB başkanının görevden alınmasına ilk tepki olarak 22 Mart’ta 8,4850’ye yükseldikten sonra 8’in altına inen , dün hızlanan satışlarla tekrar 8,43’e kadar çıktı.

Haftalık bazda %4.8 ile benzer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en sert değer kaybını yaşayan TL, saat 08.50 itibarıyla dolar karşısında 8,3390 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte 9,7253 / 9,7775, sepet bazında TL 9,0154 / 9,0635 düzeyindeydi.

Enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulayan ve faizleri yükselten TCMB başkanının görevden alınmasının ardından Türkiye’de ekonomi politikalarına olan güven kaybıyla kur ve faizler sert yükselirken, borsa da değer kaybetmişti.

TCMB’nin yeni başkanı Kavcıoğlu ilk açıklamalarında politika faizi olarak bir haftalık repo faizini kullanmaya devam edeceğini, olağanüstü toplantıyla ani bir indirim kararı almayacağını açıklarken Nisan’daki toplantıya faiz indirimi önyargısı ile yaklaşılmaması gerektiğini belirtti.

Kavcıoğlu dün yaptığı kısa konuşmada da enflasyon düşene kadar sıkı para politikasının süreceğini ve politika faizinin enflasyon üzerinde oluşacağını ifade etti.

Bir portföy yöneticisi, dedi.

Kurdaki artışla beraber uzmanların enflasyon tahminleri de yükselmeye başladı. Goldman Sachs, dün yayımladığı raporda Mart ayında %15,6 ile 2019 ortasından bu yana en yüksek seviyeye çıkan enflasyonun Nisan’da %18’e yükseleceği ve potansiyel faiz indirimlerini geciktireceği tahmininde bulundu. verisi Pazartesi günü 1000’da yayımlanacak.

Bir önceki TCMB Başkanı Naci Ağbal döneminde 540 baz puanın üzerindeki seviyeden 300’ün altına kadar gerileyen Türkiye’nin 5 yıllık ‘leri dün 17 baz puan artışla 481 baz puandan kapandı.

Bugün izlenecek veriler arasında 1000’da yayımlanacak olan Şubat ayı dış ticaret ve Mart ayı ekonomik güven endeksi bulunuyor.

ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş ve dolayısıyla getirisi yükselen dolardaki değer artışı, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmayı sürdürdü. TL bir haftalık dönemde %4,8 ile benzer gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL’nin merkez bankası başkanının değiştiği 20 Mart’tan bu yana kaydettiği değer kaybı ise %15’in üzerinde.

ABD Hazinesi’nin 10 yıl vadeli gösterge tahvilinin getirisi dünkü %1,708 seviyesinden %1,742’e çıktı. Bugün sona eren ilk çeyrekte getiriler 83 baz puan ile 10 yılın en sert artışını kaydetti.

Dolar da buna paralel olarak beş ayın zirvesine yükseldi. Mart ayına 90 seviyesinden başlayan 93.435’e yükselerek beş yıldan uzun bir sürenin en sert aylık kazanımını kaydetti. Dolardaki ve ABD piyasa faizlerindeki değer artışı da yatırımcıların riskli varlık sınıflarından çekilmesine yol açıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir