TL varlıklar Aralık ayını hızlı yüksleişle kapatmaya hazırlanıyor

TL varlıklar Aralık ayını hızlı yüksleişle kapatmaya hazırlanıyor

TL varlıklar Aralık ayını hızlı yüksleişle kapatmaya hazırlanıyor

Investing.com –  Yurt içinde TL varlıklar rekor kayıp sonrası toparlanmaya devam ediyor. Şubat ayı itibarıyla 6,0 seviyesi üzerine çıkan , ve yabancı yatırımcı çıkışının hızlanması ile Mart ayında 6,60’ı aştı. Nisan ayında ise pandemi nedeniyle karantina uygulanması ve küresel piyasalardaki satış baskısı ile 7,0 seviyesini aşan kur, Mayıs ayında 7,27 zirve seviyeyi tekrar test etti. Mayıs ayındaki yükselişin ardından kur, aynı ay içinde 6,80’e geriledi ve aylık bazda Mayıs ayında rekor görülürken kapanış olarak 7 ay sonra ayı düşüşle kapattı. Haziran ve Temmuz ayını dar bant aralığında geçiren kurdaki yükseliş Ağustos’ta hızlandı ve kur, Ağustos-Eylül-Ekim aylarında rekor kırdı. Kasım ayının ilk haftasında 8,58 ile yeni tarihi seviyeyi gören kur, ve , faiz artımı ile yapacağını açıklamasıyla ayı 7,80’li seviyelerden kapattı.

Kasım ayındaki faiz artışının ardından Aralık ayında da artıran TCMB’nin sıkı para politikasını 2021’de de sürdüreceğini açıklamasıyla kur 7,50’li seviyelere geriledi. Son haftada ise küresel risk iştahındaki artış ve doların 2,5 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle gelişen ülke paralarının tamamında yükseliş olurken TL, bu hafta ortasına kadar %3 primle yükselişe öncülük ediyor. Aylık bazda %6’ya yakın değer kazanan TL, bugün dolar karşısında 7,3125’e yükseldi.

Kasım ayında 500 bp üzerinde olan 300 bp tabanına doğru gerilerken tahvil faizi de %13 altına geriledi. Ancak BDDK’nın günlük verilerine göre yurt içi yerleşiklerin döviz alımları devam ediyor. Son haftada yine rekor kıran yerleşiklerin döviz alımı sürerken yüksek faiz TL’ye dönüşü henüz tam sağlayabilmiş değil.

Ocak ayında yurt içinde reformlar ve TCMB ‘nin politikaları, uluslararası ilişkilerde ise ABD’nin yeni başkanla beraber yürüteceği politika izlenecek. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün 2020 yılını değerlendirirken , Biden döneminde ilişkilerin daha iyi olacağını ümit ettiklerini belirtti. Daha önce Türkiye’nin ortak çalışma teklifini reddeden ABD’nin bu defa kendisinin bu teklifte bulunduğunu belirten Çavuşoğlu’nun açıklamaları sonrası endekslerde de yükseliş yalanırken Türkiye Halk Bankası (IS:) günlük yükselişi %7’yi buldu. Hisse son saatte %5,66 primli işlem görüyor. ise 1.483 puan ile rekor tazelemesinin ardından 1.474 puandan işlem görüyor. TL bazında rekor kıran endeks, dolar bazında ise pandemi sonrası ilk defa 200 doları gördü. Aylık bazda iShares MSCI Turkey ETF (NASDAQ:) dolar bazında %20 getiri sağladı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir