TL, hacimlerin düştüğü yabancıların pek aktif olmadığı piyasada dolar karşısında yaklaşık %1.5 değer kazandı

TL, hacimlerin düştüğü yabancıların pek aktif olmadığı piyasada dolar karşısında yaklaşık %1.5 değer kazandı

TL, hacimlerin düştüğü yabancıların pek aktif olmadığı piyasada dolar karşısında yaklaşık %1.5 değer kazandı

(Gelişmeler ve görüş eklendi)

ANKARA, 28 Aralık (Reuters) – Küresel yatırımcılar piyasadan yeni yıl öncesi büyük ölçüde çekilmesine karşın TL bugün dolar karşısında %1.5 değer kazandı.

Düşük hacimlere dikkat çeken bankacılar işlemlerde kurumsal döviz satışlarının öne çıktığını bunun da vergi ödemeleri nedeniyle oluştuğunu düşünüyorlar.

Yabancıların yeni pozisyon alma istekliliği Aralık ayının son günlerinde her yıl olduğu gibi azalırken önümüzdeki yılın ilk günlerine ilişkin beklentiler ise TCMB’nin yeni faiz artışlarıyla ve tamamlayıcı kararlarla iyimser kalmaya devam ediyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’de bugün değer kazancı için özel bir neden göremiyoruz. Kurumsal tarafta biraz TL’ye geçiş görüyoruz. Yabancı pek yok piyasada tatil nedeniyle. Ancak genel olarak TCMB’nin ve ekonomi yönetiminin yeni adımlarının yansıması için önümüzdeki yılın ilk aylarında beklenti TL piyasalara girişlerin belirginleşmesi yönünde” dedi.

Politika faizinde geçen hafta beklentilerin üzerinde artış yapan Merkez Bankası (TCMB) para politikasını kullanma kabiliyeti nedeniyle sorgulanan kredibilitesini artırırken TL’ye yönelik beklentilerde de genellikle iyimserlik hakim durumda.

TCMB politika faizini 200 baz puan artışla beklentilerin üzerine çekip %17’ye yükseltirken para politikasında sıkı duruşun, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürüleceğine dikkat çekti. geçen hafta küresel piyasalardaki dalgalanmaya paralel 7.63-7.7350 bandında seyretti. Ancak TL benzer para birimlerine göre TCMB’den yeni sıkılaştırma beklentileriyle ve petrol fiyatlarındaki düşüşle pozitif ayrışmıştı.

Dolar/TL geçen hafta beklentilerin üzerindeki faiz artışının ardından ise 7.55’e kadar geriledi.

Kur bu sabah da güne 7.55 civarında başladıktan sonra yönünü aşağı çevirdi. Kur saat 1511’de 7.4385/7.4425 seviyesinden işlem gördü. Aynı saate 9.2552/9.2601, sepet bazında TL 8.2545/8.2595 seviyesindeydi.

Bir başka bankacı ise “Bugün için büyük bir haber akışı yok. Ancak bugün vergi ödemesi son günü olması nedeniyle kurumsal tarafta bir miktar TL talebi görüyoruz” dedi.

Bankacılar BDDK’nın taksit sınırlamaları gibi para politikasında sıkılaştırmayı tamamlayıcı adımlarının faiz artışının etkinliğini artıracağına dikkat çekti. Benzer şekilde sigara vergi indirimleri de enflasyona yaklaşık 50 baz puan destek olacak. Bazı bankacılar TCMB’nin politika faizinin 2021 için tepe noktasına ulaşmış olduğunu düşünüyorlar.

Öte yandan TCMB Başkanı Naci Ağbal Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun’da yaptığı sunumda %5 enflasyon hedefine ulaşılabileceği yönündeki kararlı mesajlar ve swap işlemlerinin Ocak’tan itibaren günlük açıklanacağı bilgisi ön plana çıktı. eski başkanı ve İyi Parti vekili Durmuş Yılmaz ise TBMM’de Ağbal’a 130 milyar dolar olduğu tahmin edilen rezerv satışlarının “karanlıkta” kaldığını belirterek kime ne kadar rezerv satıldığını ve bunun için teftiş yapılıp yapılmayacağını sordu. Yılmaz Twitter mesajında bu sorulara yanıt alamadığını ancak Ağbal’ın daha sonra yanıtlayacağını söylediğini belirtti.

Bankacılar beklenen enflasyona göre hesaplanan reel faizin Türkiye için %5.6 ile gelişmekte olan ülke ortalaması olan %0.5’in oldukça üzerine çıkarılmasının yabancı yatırımcı için önümüzdeki yıl net bir portföy girişi anlamına geleceğini düşünüyorlar. Faiz artışının yabancı yatırımcılardan ziyade lokal yatırımcılar için önemine dikkat çekiyorlar. son iki senede döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 70 milyar dolar tutarında artırdı. Geçen hafta açıklanan verilere göre, lokal döviz altın mevduatları 234.1 milyar dolarla tarihi zirvede.

TCMB son iki yılda kaybettiği yaklaşık 130 milyar dolar döviz rezervini yerine koymak için ise dolarizasyonun tersine çevrilmesinin önemine vurgu yapıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir