Teknolojide toparlanma, Hazine satışları, Çin bozgunu bakıra darbe vurdu – Piyasalarda neler oluyor?

Teknolojide toparlanma, Hazine satışları, Çin bozgunu bakıra darbe vurdu – Piyasalarda neler oluyor?

Teknolojide toparlanma, Hazine satışları, Çin bozgunu bakıra darbe vurdu – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Pazartesi günkü ağır satışların ardından teknoloji hisseleri toparlanma ile açılacak. Hazine büyük tahvil satışlarında üçüncü güne giriyor ve Çin borsasının yaşadığı problemler, hükümetin bu yıl kaldıraç oranını azaltma odağı ile devam ediyor.

İşte 9 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Hazinesi, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini finanse etmek için gerekecek olan ihraç bombardımanı için piyasa iştahını test edecek üç günlük tahvil satışlarına başlıyor.

Hazine, TSİ 21.00’da satış sonuçlarını paylaşarak 58 milyar dolar değerinde 3 yıllık senet ihalesi yapacak. Ayrıca Çarşamba günü 38 milyar dolarlık 10 yıllık senet ve Perşembe günü 24 milyar dolarlık 30 yıllık senet satmaya istekli.

Özellikle yabancı yatırımcılar diğer güvenli varlıklara kıyasla teklif edilen primlere çekildiklerinden daha uzun vadeli getiriler, son zamanlarda gördükleri yüksek seviyelerden düştü. Bu, yen ve frank gibi geleneksel olarak düşük getiri sağlayanlar karşısında de üç ayın yükseğine çıkardı. Ancak risk iştahının geri döndüğünün bir ölçümü olarak bu artışlar, Avrupa ticaretinde büyük oranda azaldı. Dolar endeksi %0,4 düşüşle 91,997 oldu.

Bozgunu önlemek için bir dizi devlet destekli büyük yatırım fonlarının müdahale ettiği bildirilmesine rağmen Çin finans piyasalarındaki ağır satışlar devam etti.

Teknoloji ağırlıklı Şanghay Shenzhen CSI 300 ve Chinext endeksleri %2,2 ve %3,5 düşüş yaşayarak geçen ay yaşadığı kayıpları %20’nin üzerine çıkardı. Yatırımcılar, hükümetin mali ve parasal desteğin bir kısmını geri çekmek istediğine dair yeni işaretlere karşılık paralarını masadan çekti.

Hükümetin iş raporu, bu yıl beş büyük görevden birinin, salgını takiben borçta yaşanan patlamayı yatıştıran kaldıracı azaltma olduğunu söyledi. Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements) verilerine göre genel borç geçen yıl %30’dan fazla yükseldi ve GSYH’nin %160’ı kurumsal sektörün: ABD’deki oranın iki katından fazla.

Hükümet ayrıca bu yıl borçlanmasını da geçen yıl GSYH’nin %3,6’sından %3,2’ye düşürmek istediğini söyledi.

ABD hisse senedi piyasaları yüksek açılacak. Nasdaq, Pazartesi günkü satışların odağında olduktan sonra bir kez daha üstün performans gösterecek.

endeksi, dün endeksinin gördüğü %2,4’lük düşüşün tam tersi olarak %2,4 artış yaşarken artışını sürdürdü ve 185 puan yükseldi. %1,1 artış kaydetti.

Teknoloji isimlerinden değer isimlerine yönelim, küresel hisse değerlemelerinde henüz genel bir yatışmaya yol açmadı: MSCI World hisse senedi endeksi, dünya GSYH’sinin %82’si – teknoloji balonunun zirvesinin yaşandığı 1999’un dördüncü çeyreğinde olduğu noktanın %10 üzerinde. Ancak dünya GSYH’si bu yıl beklendiği gibi büyürse oran daha iyi görünebilir: OECD dünya GSYH’si için tahminini, Kasım ayındaki tahmini %4,2’den %5,6’ya çıkardı. Kuruluşun söylediğine göre farklılık, büyük oranda ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinden kaynaklandı.

Salı günü yayınlanan ve hem GSYH hem de istihdamda ufak artış yönlü revizyonlar gösteren verilere göre geçen yılın sonunda Avrupa ekonomisi, sanıldığından biraz daha az kötüydü.

Veriler büyük oranda göz ardı edilse de ABD ile olan getiri farkının büyümesinden dolayı son seanslarda düşüş yaşadıktan sonra Euro toparlandı. Pazartesi günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yayınladığı veriler, ECB’nin tahvil alımlarını geçen hafta gerçekten yavaşlattığını gösterdi. Euro %0,6 yükselişle 1,1913 dolara ulaştı.

Almanya’nın, aşı kampanyasını büyük oranda hızlandırma planlarını duyurması, Avrupa’daki iyileşme beklentilerine destek olurken Başbakan Mario Draghi’nin söylediğine göre geçen hafta AstraZeneca (NASDAQ:) aşılarının Avustralya’ya ihracını engelleyen İtalya, İsviçreli bir şirket lisansı altında Rusya’nın Sputnik aşısının üretimine ev sahipliği yapacak.

Çin’de yaşanan zayıflık emtia fiyatlarını vurdu ancak ham petrol, OPECD tahmininin ardından zayıflığı kırdı. Öte yandan endüstriyel metaller düşük performans gösterdi.

%1,3 artışla 65,91 dolar olurken %1,5 yükseldi.

Bunun aksine , yine 4 dolar seviyesini test etti ve %1,4 düşüşle 4,0370 dolardan işlem gördü.

Amerikan Petrol Enstitüsü, her zamanki saatinde haftalık stok verilerini paylaşacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir