Teknoloji satışları küreselleşiyor; Powell, işsizlik başvuruları, OPEC+ – Piyasalarda neler oluyor?

Teknoloji satışları küreselleşiyor; Powell, işsizlik başvuruları, OPEC+ – Piyasalarda neler oluyor?

Teknoloji satışları küreselleşiyor; Powell, işsizlik başvuruları, OPEC+ – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Asya ve Avrupa’daki ağır kayıplarla teknoloji hisselerindeki satış küreselleşiyor. 10 yıllık tahvil getirileri Fed Başkanı Jerome Powell’ın son konuşması nöcesinde %1,47 civarında bir aralıkta seyrediyor. İşsizlik başvuruları açıklanacak ve OPEC, Nisan için üretim kotalarını belirlemek için Rusya ile toplanacak.

İşte 4 Mart Perşembe günü piyasaları hareketlendirecek gelişmeler:

Dünya genelinde teknoloji hisselerindeki satış devam ediyor. Tahvil getirilerindeki yeni artışlar, Çarşamba günü endeksinde büyük kayıplara yol açtı.

Çin’in CSI 300 endeksi Perşembe günü %3 üzerinde kayıp yaşarken Güney Kore’de %1,5 kaybetti. En büyük kaybı çip üreticileri ile ödeme şirketlerinin yaşamasıyla, Euro Stoxx Teknoloji endeksi de yaklaşık %3 geriledi.

Bununla birlikte kayıplar teknoloji ile sınırlı kalmadı. Bu yıl şimdiye kadar büyük bir ralli yaşadıktan sonra baz metaller de düzeltme görerek büyük düşüşler yaşadı. vadeli işlemleri yaklaşık %5 düşüşle 4 dolar altına düşerken nikel vadeli işlemleri %7,5 kaybetti. Her ikisi de Londra listesindeki madencilik hisselerindeki düşüşlere yansıdı.

Diğer yandan ABD’nin 10 yıllık getirisi %1,47 civarında stabilize oldu.

Faiz oranlarının gidişatına ilişkin artan rahatsızlıkla, ilgi Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında olacak. Bu, Fed’in üst düzey yetkililerinin toplantı öncesi sessizlik dönemine girmeden önce yapacağı son konuşma olacak.

Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nin (FOMC) etkili hiçbir üyesi, kamu önündeki konuşmalarında şimdiye kadar tahvil getirileri ile ilgili gerçek bir endişe sinyali göndermedi. Bunun yerine işgücü piyasasındaki temel zayıflığa odaklandı.

Bugün işsizlik başvuruları yayınlanacak. Analistler, ilk işsizlik başvurularının 750.000’e yükselmesini bekliyor. ABD’nin Şubat ayı fabrika mal siparişleri de aynı zamanda paylaşılacakken Challenger İşten Çıkarmalar anketi bir saat öncesinde yayınlanacak.

Faiz oranlarındaki artışın, başta teknoloji alanı olmak üzere pek çok şirket tarafından hala yönetilen kahramanca değerlemeleri baltalayacağına dair yeni korkular üzerine ABD borsaları, Çarşamba günkü kayıplarını artırıyor.

147 puan düşerken %0,7 ve %0,9 kaybetti. Tesla, Apple (NASDAQ:), Nvidia (NASDAQ:), Microsoft (NASDAQ:) ve AMD hisseleri, piyasa öncesinde düşüş gösterdi. Amazon’un (NASDAQ:), çok sayıda NFL oyunu için özel yayın haklarını güvence altına almak üzere görüşmeler halinde olduğu haberleri üzerine hisseleri az da olsa düşüş yaşadı.

Broadcom kapanış sonrasında raporunu sunacak.

Toplantı öncesinde niyetlerini belli etmeme geleneği kırılırken dünyanın en büyük petrol ihracatçıları, Nisan ayı üretim kotalarını belirlemek için toplanacak. OPEC’in piyasa izleme komitesi ön toplantısı, bakanlar için resmi bir tavsiye olmadan bitti.

Analistler, küresel talebin ekstra üretimi sindirmeye yetecek kadar toparlandığı iddiası ile üretimde günlük 1,5 milyon varilden az bir artışın fiyatlar için boğa olacağını öne sürüyor. En büyük bilinmeyen, Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında tek taraflı olarak yaptığı günlük 1 milyon varil kesintiyi ne kadar çabuk bırakacağı. Bu rakamın, OPEC’in manşet duyurusunda yer alması pek olası değil

Ham petrol fiyatları bir nebze azaldı: %0,3 düşüşle 61,09 dolar olurken %0,3 kayıpla 63,91 dolara geriledi.

GameStop (NYSE:) ve diğerlerinde tarihi bir kısa satış sıkıştırmasında Reddit kullanıcıları tarafından hedeflenen fon, hala geçen ayki bu mücadelenin yaralarını taşıyor.

Anonim kaynaklara atıf yapan CNBC, Ocak ayında %53 kayıp yaşadıktan sonra Melvin Capital’in Şubat için %21,7 getiri paylaştığını söyledi.

Melvin, Steven Cohen’in Point 72 yatırım firmasından ve Ken Griffin’in Citadel’inden gelen sermaye enjeksiyonları ile kurtarılmıştı. Citadel, online brokeraj Robinhood’dan gelen emir akış verilerinin en büyük alıcısı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir