TCMB’nin sürpriz faiz kararına dolar/TL nasıl tepki verdi?

TCMB’nin sürpriz faiz kararına dolar/TL nasıl tepki verdi?

TCMB’nin sürpriz faiz kararına dolar/TL nasıl tepki verdi?

Investing.com – , piyasaların 100 bp faiz artışı beklediği yılın 3. toplantısında politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını .

Kurul aşağıdaki ifadelere yer vererek enflasyonda yükselişin devam edeceğini ön gördüklerini ve bunun etkilerini azaltmak için de faiz artırdıklarını belirtti.

Merkez bankasının beklentilerden yüksek oranda faiz artışı yapması ile kur tarafında da sert geri çekilme yaşandı. Karar öncesi 7,47 seviyesinde fiyatlanan kuru %2 düşüşle 7,3250’ye gerilerken kuru da 8,92’den 8,7490’a geriledi. Son saatte dolar kuru 7,38’den işlem görüyor.

Dün toplantısında enflasyon ve faiz politikasına dair güvercin açıklamalar yapan sonrası dolarda yaşanan düşüşle gelişen ülke paralarında yükseliş oldu, ancak Fed öncesi 7,63’e çıkan kur, karar sonrası 7,50’li seviyelere gerileyerek gelişen ülke paralarının gerisinde kaldı. TL, bugün TCMB’nin faiz kararının ardından günlük bazda en çok iyi performansı gösteren gelişen ülke parası oldu.

Şubat ayı sonunda 7,49’a çıkan kur, Mart ayının ilk işlem gününde 7,22’nin altını test etti, ancak sonrasında 7,78’i aştı. Bugünkü fiyatlamayla beraber kur, ay içindeki kazançlarını silmiş oldu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir