TCMB’den yeni sıkılaştırma beklentisiyle dolar/TL’de sınırlı aşağı yön sürüyor

TCMB’den yeni sıkılaştırma beklentisiyle dolar/TL’de sınırlı aşağı yön sürüyor

TCMB’den yeni sıkılaştırma beklentisiyle dolar/TL’de sınırlı aşağı yön sürüyor

ANKARA, 24 Aralık (Reuters) – Dolar/TL hafta başında koronavirüste küresel yeni yayılım endişeleriyle riskten kaçışa bağlı sert dalgalanma yaşamasının ardından Merkez Bankası’ndan (TCMB) yeni sıkılaştırma beklentisiyle sınırlı bir aşağı yön izliyor.

Bankacılar ve PPK metninde önümüzdeki döneme dair verebilecek mesajları takip edecek.

Reuters anketine göre TCMB’nin yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sıkılaştırmaya devam ederek politika faizini 150 baz puan artırması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 18 kurumun tamamı politika faizinde artış bekliyor. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin %15 ten %16.50’ye artıracağı yönünde. Artış tahminleri ise 75 ila 200 baz puan arasında değişiyor. hafta başında küresel piyasalardaki dalgalanmaya paralel 7.63-7.7350 bandında dalgalandı. Ancak TL benzer para birimlerine göre TCMB’den yeni sıkılaştırma beklentileriyle ve petrol fiyatlarındaki düşüşle pozitif ayrışmıştı.

Dolar/TL bu sabah 0845’te 7.6400/7.6600 seviyesindeydi. Aynı saate 9.3223/9.3475, sepet bazında TL 8.4814/8.5039 seviyesindeydi.

Ekonomi yönetimindeki sürpriz değişiklik öncesindeki 2 yılda lokal yatırımcılar döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 70 milyar dolar artırdı. Yabancı yatırımcılar ise Türkiye varlıklarını başta tahvil bono ve swap piyasası olmak üzere bir çok alanda neredeyse sıfırladılar. Son 1.5 ayda ise yabancı yatırımcıların bankacıların hesaplamasına göre 12 milyar dolar civarında TL cinsi yatırıma yöneldiler. Bu dönemde lokaller ise döviz varlıklarını artırmaya devam ettiler. Bu artış yaklaşık 7 milyar dolar seviyesinde.

Son haftalarda mevduat faizlerindeki %16’nın üzerine doğru yaşanan artışa paralel olarak lokallerin döviz ve altın mevduatlarını artırma hızları yavaşladı. TCMB verilerine göre 11 Aralık’ta sona eren haftada yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 231.5 milar dolar ile yeni zirvede bulunuyor.

Bankacılar bugün açıklanacak güncel verilerde 2 milyar dolar civarında artış bekliyorlar. Ancak parite etkisinden arındırıldığında döviz yöneliminin zayıfladığının görülmesi bekleniyor.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Piyasa TCMB’den kendi söylemlerinin de desteklediği üzere net bir sıkılaştırma daha bekliyor. Piyasa beklentileri 75-200 baz puan arasında bizim beklentimiz 100 baz puan. Reel faize baktığımızda mevcut enflasyona göre %1 beklenen enflasyona göre %3.5 seviyesindeyiz. Anlaşılan o ki lokaller bu reel faizi dolarizasyonu tersine çevirmek için yeterli görmüyor ” dedi ve ekledi:

“Piyasada acaba TCMB Aralık ayını pas geçmek ister mi diye bir endişe yok diyemeyiz. Bu geçmiş alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Bu gerçekleşirse PPK açıklamalarının detaylarına bakmak gerecek. Banka son aylarda kredibilitesini artırdı. Ancak enflasyonun mevcut %14 seviyesinden önümüzdeki aylarda daha da artacağını düşündüğümüzde faizleri sabit tutarak dolarizasyonu engelleyebilecek bir kredibilite ise henüz yok.”

Bankacı faiz artışı yapılmamasının kısa vadede TL’ye satış yönlü baskı getireceğini, 25-50 baz puanlık bir artışın kısa vadede negatif orta vadede nötr bir etki yaratacağını, 75 baz puanın artışların ise artışın kuvvetine göre TL’ye kısa ve orta vadede pozitif yansıyacağını söyledi.

TCMB Başkanı Naci Ağbal geçen haftaki para ve kur politikası toplantısında enflasyonda düşüşü sağlamak için mevcut %15 seviyesindeki politika faizinde gerekirse yeni sıkılaştırma yapabileceklerini belirtmiş ve önümüzdeki dönemde yabancı ve yerli yatırımcıların TL varlıkları daha ön plana çıkaracağı bir çerçeve öngördüklerini ifade etmişti.

TL faizlerin artması, yerel para biriminin çekiciliğini artırarak lokallerin birikimlerini bundan sonra TL’de tutmalarına yardımcı olabilir.

Küresel piyasalarda ise Asya borsaları ve sterlin İngiltere ve Avrupa Birliği’nin (AB) ticaret anlaşmasında mesafe kaydetmesi ve yatırımcıların küresel ekonominin toparlanacağına yönelik beklentileriyle noel tatili öncesinde yükseldi.

Yıl sonu tatil dönemi nedeniyle işlem hacminin azaldığı piyasalarda dolar aşağı yönlü seyir izlerken, İngiltere ile AB arasındaki yıllık 1 trilyon dolar hacmindeki ticaretin herhangi bir gümrük vergisi veya kota engeline maruz kalmayacağı beklentisi güvenli liman yatırım araçlarına olan ilgiyi azalttı.

dün yaşanan %0.3’lük gerilemenin ardından 90.255 seviyesinde yatay seyretti.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi () ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 320 baz puana kadar düştükten sonra Pazartesi günü piyasalardaki volatiliteye paralel 333 baz puana yükseldi. CDS bu sabah 326/335 sevieysinde.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir