TCMB resmi rezerv varlıkları, Ocak’ta %2,6 artarak 95,7 milyar dolar oldu

TCMB resmi rezerv varlıkları, Ocak’ta %2,6 artarak 95,7 milyar dolar oldu

TCMB resmi rezerv varlıkları, Ocak’ta %2,6 artarak 95,7 milyar dolar oldu

Investing.com – , 2021’in ilk ayına ait Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi raporunu yayımladı. Resmi Rezerv Varlıkları, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar dolar oldu. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 7,2 artarak 51,9 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,5 azalarak 42,2 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre değişmeyerek 28,2 milyar dolar oldu. Bu tutarın yaklaşık 22,9 milyar doları anapara, 5,3 milyar doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,3 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 20,9 milyar doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,6 artarak 48,4 milyar dolara yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir