TCMB resmi rezerv varlıkları 82,7 milyar dolar oldu

TCMB resmi rezerv varlıkları 82,7 milyar dolar oldu

TCMB resmi rezerv varlıkları 82,7 milyar dolar oldu

Investing.com –  TCMB verilerine göre resmi rezerv varlıkları, Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalarak 82,7 milyar dolar oldu. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak 41,1 milyar ABD doları olurken, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 azalarak 40 milyar dolara geriledi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 27,6 milyar dolar oldu. Bu tutarın 22,3 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 63,4 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 27,6 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 4,6 artarak 40,4 milyar dolar oldu.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir