TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı, böylelikle Cumhurbaşkanı kararıyla son 2,5 yılda 3 başkan görevden alındı

TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı, böylelikle Cumhurbaşkanı kararıyla son 2,5 yılda 3 başkan görevden alındı

TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı, böylelikle Cumhurbaşkanı kararıyla son 2,5 yılda 3 başkan görevden alındı

Investing.com –  Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Kasım ayında da aynı şekilde Cuma günü gece yarısı alınan kararla Murat Uysal görevden alınıp yerine Naci Ağbal .

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda herhangi bir gerekçe belirtilmezken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba günü yapacağı büyük kongreden önce bu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

TCMB ve hükümet arasındaki gerginlik Erdem Başçı döneminde başlamıştı, ana gerekçe ise faiz politikasındaki görüş ayrılıkları oldu. Başçı’nın görev süresi dolunca yerine Murat Çetinkaya atandı, ancak Çetinkaya döneminde hem seçim süreci hem ABD ile yaşanan gerginlik hem de döviz kurundaki hızlı yükseliş nedeniyle sıkı para politikasına gidildi. Faiz artan risklerle beraber yükseltilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çok defa yüksek faizin enflasyonu daha artıracağını söyleyerek rahatsızlığını dile getirdi. Ardından Murat Çetinkaya görevden alındı ve Erdoğan “Laf dinlemiyordu” diyerek Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yetkisini aldıklarını açıkladı.

Çetinkaya’nın yerine atanan Murat Uysal, hızlıca faizi %24’ten %8,25’e indirdi. Ancak hem küresel hem de yurt içinde risklerin artması ile yeniden döviz ve enflasyon tarafında da hareketlilik oldu. Yılın son çeyreğinde ise döviz kurunda tarihi seviyeler görülmesinin hemen ardından Uysal da görevden alındı ve yerine Naci Ağbal atandı. Ağbal, Uysal’ın bir kereye mahsus yaptığı faiz artışının ardından geldiği görevinde kur ve enflasyonu kontrol altına almak için sıkı para politikası uyguladı. Kasım, Aralık ve Mart ayındaki faiz artışıyla politika faizini %10,25’ten %19’a çıkardı.

Son 200 bp faiz artışı Perşembe günü yapıldı ve ertesi gün de Ağbal görevden alındı. Ağbal, bu karar sonrası twitter hesabından açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde ilk görevden alma Murat Çetinkaya’da oldu ve ardından Uysal ile Ağbal ile beraber bu durum 3. defa yaşandı. Son atanma ile başkan olan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu AKP 26. Dönem milletvekili olurken akademik olarak da Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yapıyordu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir