TCMB, Ağustos ayı aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımladı

TCMB, Ağustos ayı aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımladı

TCMB, Ağustos ayı aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımladı

Investing.com –  TCMB, Aylık Para ve Banka İstatistikleri Ağustos sonuçlarını açıkladı.

Merkez Bankası ve diğer bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından verilen kredileri ve yurt dışı ile olan pozisyonlarını gösteren bu veride;

M1: Nakit+ hesaplar

M2: M1+vadeli hesaplar

M3:M2+repo, fon ve menkul kıymetleri kapsar.

Geniş para arzı M3, Temmuz döneminde yıllık %45,3 büyümenin ardından Ağustos döneminde yıllık %40,9 büyüdü. En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay %98,9 olarak gerçekleşirken Ağustos ayında %88,2’ye düştü.

Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Temmuz’da %46,9 iken Ağustos’ta %50 oldu. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Temmuz’da bir önceki yıla göre %33 artarken, Ağustos döneminde bir önceki yıla göre %35,2 arttı.

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde; vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu, bunu vadesiz mevduatların izlediği görüldü.

Ağustos’ta geniş para arzı M3’de gözlenen yıllık %40,9 oranındaki büyümede %24,5 ile vadeli mevduatlardaki artış etkili oldu, bunu %12,4 ile vadesiz mevduatlar izledi ve diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kaldı.

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması; %42,2’si özel sektörden, %8,5’i genel yönetimden, %1,1’i banka dışı finansal kuruluşlardan ve %0,7’si net dış varlıklardan alacaklarda artış şeklinde oldu. Diğer taraftan diğer kalemler (net) %11,7 oranında azalış olarak katkı yaptı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir