Tahviller, teknolojideki düşüş, Avrupa’nın aşı sorunları, Nike kazançları – Piyasalarda neler oluyor?

Tahviller, teknolojideki düşüş, Avrupa’nın aşı sorunları, Nike kazançları – Piyasalarda neler oluyor?

Tahviller, teknolojideki düşüş, Avrupa’nın aşı sorunları, Nike kazançları – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Tahvil getirileri yine yükselerek teknoloji hisseleri üzerinde baskı yapıyor. Piyasa, Fed’in güvercin kılavuzunu sindirmeye çalışıyor. Japonya Bankası toplantıda getiri eğrisi kontrolünü gevşetebilir ve Norveç merkez bankası, ilk faiz artırımının zamanlamasını yakınlaştırdı. Avrupa, aşı tedarikinin zorlaşması üzerine mücadele ediyor. Nike kazancını raporluyor. Ve petrol, yatırımcıların talepteki iyileşmeye dair bahislerini azaltması ile düşüş yaşıyor.

İşte 18 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Piyasa Fed’in güvercin mesajını sindirmeye çalışırken uzun vadeli tahvillerdeki satış devam etti. Fed, ekonomideki eksik istihdamın çekirdek kişisel tüketim harcamalarını 2023’e kadar %2’nin biraz üzerinde tutmaya devam edeceği varsayımını ikiye katladı.

Hazine senedi getirisi %1,75’e yükselerek Ocak 2020’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşırken tahvil getirisi üç yıl içinde ilk kez %2,50’yi geçti ve sonra %2,49’e geriledi. Bu hamleler, Hazine’nin enflasyonla ilişkili 10 yıllık tahvil ihalesine renk katıyor.

Fed’in ‘noktasal grafiği’ gittikçe artan bir politikacı azınlığının, 2024’ten önce aksiyon alınması gerekeceğini düşündüğünü gösterse de Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının o yıla kadar faizleri artırmasını beklemediğini tekrarladı: 18 Fed yetkilisinin dördü 2022’de faiz artırımı öngörürken yedisi 2023’te bir artırım bekliyor.

Dünya genelindeki diğer merkez bankaları harekete geçiyor: Nikkei gazetesi, Japonya Bankası’nın (BoJ) Japonya hükümet tahvil getirileri için hedef bandı genişletmeyi istediğini bildirdi. Norveç merkez bankası, temel faizi önceki tahmin edilenden daha erken bir zamanda, bu yılın sonlarında artırmaya başlamak istediğini söyledi.

Öncesinde Brezilya merkez bankası, enflasyonu önlemek için Çarşamba günü 75 bp artırarak %2,75’e çıkardı. Türkiye merkez bankasının da artırması bekleniyor.

Bununla birlikte İngiltere Bankası (BoE) için beklentiler, koruması yönünde olurken Endonezya merkez bankası da ateş açtı.

Tahvil getirilerindeki artış, teknolojideki düşük performans modeline geri dönmesine yol açarak yine – nakit akışları uzak gelecekte olan – ‘uzun vadeli’ teknoloji hisselerine zarar veriyor.

%1,2 düşerken %0,5 geriledi. 19 puan yükseldi.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında son kaza ile otomatik pilot yazılımında sorunlara işaret eden Tesla (NASDAQ:) ve Fed’in, Ek Kaldıraç Oranını Nisan ayından itibaren bağlayıcı sermaye kısıtı olarak yeniden uygulama kararını ertelemesinin ardından genel olarak bankacılık hisseleri var.

Dollar General (NYSE:), Accenture (NYSE:), (NYSE:) ve FedEx (NYSE:) kazançlarını paylaşacak. FedEx, tesislerindeki çalışma koşullarına yönelik incelemelerin baskısı altında rapor sunacak.

İngiltere’nin aşı kampanyasında, AstraZeneca (NASDAQ:) ile olan teslimat sorunları ve daha baskıcı şekilde AB’nin ihracat yasağı nedeniyle sorunlar ortaya çıkıyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Salı günü aşı tedarikinde büyük azalma olacağı konusunda uyardı. Bloomberg kaynakları bu sorunları, AZN için Hindistan’da ilaç üretilen tesislerdeki sorunlara bağladı. Diğer yandan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AZ’ninki de dahil İngiltere’ye aşı ihracatını durdurmakla tehdit etti.

Von der Leyen ayrıca AB’nin üçüncü dalga Covid-19 salgınının eşiğinde olduğu konusunda uyardı. Fransa ve Polonya, Çarşamba günü Kasım ayından beri en yüksek yeni vaka sayısı kaydetti. Çek Cumhuriyeti ve İtalya’da ise enfeksiyon eğrisi tekrar yatay hale geliyor.

Ham petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık raporunda arz-talep üzerine ayıltıcı değerlendirmesi sonrasında düşüş yaşamaya devam etti. Bunun etkisi, ABD’nin haftalık ham petrol yaşanan sürpriz bir artış ile yoğunlaştı.

Taleple ilgili endişeler, Hindistan’da, özellikle 110 milyondan fazla kişinin evi olan Maharastra’da hareketlilik eğilimlerinde görülen etkileyici iyileşmeyi durduracak şekilde vakalarda görülen artışlarla yoğunlaştı.

%0,5 düşüşle 64,32 dolar olurken %0,4 kayıpla 67,72 dolara geriledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir