Tahviller sakin, FDA J&J aşısına tamam dedi, Zoom kazancı – Piyasalarda neler oluyor?

Tahviller sakin, FDA J&J aşısına tamam dedi, Zoom kazancı – Piyasalarda neler oluyor?

Tahviller sakin, FDA J&J aşısına tamam dedi, Zoom kazancı – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Merkez bankaları tahvil piyasası ayıları karşısında geri çekilerek tahvilleri düşürüyor. Çin imalatındaki toparlanma yavaşlıyor ancak Avrupa ve Japonya’nınki hızlanıyor. ISM anketi ve tüketici harcama verileri paylaşılacak. FDA Johnson & Johnson’ın (NYSE:) Covid-19 aşısını onayladı. Walmart ve Zoom Video odağında borsalar yüksek açılacak. Ve İran’ın ABD ile görüşmeyi reddederek ihracat üzerindeki yaptırımların kaldırılması için daha çok ve meşakkatli zamanlar olacağını gösterdikten sonra ham petrol fiyatları da yükseldi.

İşte 1 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Geçen hafta ticarete hakim olan tahvil piyasası volatilitesi zayıfladı. Merkez bankalarının, yüksek enflasyon beklentisi içinde tahvil getirilerini yükseltenleri geri püskürtmesinin ilk somut işareti atıldı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), üç yıllık tahvil verimlerini hedef seviyelerinde tutmak için geçen hafta yaptığı müdahalenin ardından rutin niceliksel genişleme operasyonunda planlananın iki katı kadar uzun vadeli tahvil aldı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) da geçen haftaki tahvil alımlarıyla ilgili detayları paylaşacak. Bu, ECB’nin “finansal koşulların gereksiz yere sıkılaşması” dediği durumdan kaçınmak için ne kadar istekli olduğunu gösterebilir.

Fed’den ve , yapacakları konuşmalarda tahvil piyasasındaki gelişmelerle ilgili fikir sunabilir. ABD’nin 10 yıllık getirisi %1,43’e düşerken verimi %-0,30’a geriledi.

Tahvil piyasasındaki satışların altında yatan ekonomik toparlanma, son iş anketlerinde büyük oranda devam etmiş göründü. (PMI) iki yılın en yükseğine çıkarken Güney Kore ve güçlü bir ay daha paylaştı.

Avrupa’nın çoğu bölgesinde Şubat ayı PMI verileri de artış yönlü revize edildi. verisi 2018 başından beri gördüğü en iyi okumayı paylaşırken verisi de 55,1’e yükseltildi.

Ancak Çin’in okuması dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi. Analistler, bu rakamların Ay Yeni Yılı tatilinin zamanlamasından dolayı sapmış olduğunu söyledi ancak aylık düşüş art arda üçüncü kez oluyor ve endeks dokuz ayın en düşük seviyesine gerileyerek Çin imalatındaki toparlanmanın zayıfladığına işaret ediyor.

imalat anketi ile beraber da paylaşılacak.

ABD hisse senedi piyasaları, daha sakin bir tahvil piyasası zemininde yüksek açılacak. İlgi, yönetimin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ile ilgili ilerlemelerde.

273 puan artarken %1,0 ve %1,2 yükseldi.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında bankacılık operasyonu için planlarını hızlandırmak amacıyla Goldman Sachs’ın (NYSE:) kıdemli iki yöneticisini işe aldığı raporlanan Walmart (NYSE:) var. Daha katı bir rekabete yönelik işaretler düşünüldüğünde raporlar, tüketici bankacılığı hisseleri ile çapraz okumaya sahip olabilir.

Kazanç dönemi neredeyse biterken Zoom Video Communications’in çeyrek dönemlik güncellemesi ilgi çekebilir. Ekonomi yeniden açılmaya hazırlanırken Evden-Çalışma patlamasının zirveyi görmüş olabileceği korkuları ile hisse fiyatında son zamanlarda düşüş yaşandı.

Yeniden açılış süreci hafta sonu yeni bir destek gördü. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Johnson & Johnson’ın tek doz aşısına acil kullanım onayı verdi.

J&J ilacı ABD’de acil kullanım ruhsatı alan üçüncü aşı ve Covid-19’a karşı güvenli ve etkin aşı tedarikini artırma vaadi veriyor. Ön veriler, önemli bir bulaş yolu olarak hastalık semptomu göstermeyen kişilerin tarafından yayılımı önlemede büyük oranda etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan raporlar, Almanya’daki aşı dağıtımını yavaşlatan, AstraZeneca aşısını 65 yaş üstünde kullanmama kararını yeniden düşüneceğini ortaya koydu.

, yaygın risk iştahı zemininde artışını sürdürdü. Hareketi destekleyen bir diğer şey, 2015 BM destekli, nükleer silahlanmayı önleme anlaşmasına dönme konusunda İran’ın ABD ile doğrudan görüşme teklifini reddetmesi oldu.

Hem İran hem de ABD şu an anlaşmayı ihlal ediyor. İran, analistlerin nükleer bombalarda kullanılmak üzere uyarlanabileceğini söylediği uranyumu rafine ediyor ve ABD, İran’ın ham petrol ihracatı ile ekonomisine büyük zarar veren yaptırımlar uyguluyor.

ABD vadeli işlemleri %1,3 artışla 62,30 dolar olurken %1,2 yükselişle 65,21 dolara ulaştı.

Analistler, Çin rafinerilerinde bakım döneminin başlamasıyla rallinin zorlanabileceğini ve bir süreliğine ham petrol ithalat talebini yavaşlatacağını söylüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir