Tahvil satışı, istihdam, Çin’in GSYH hedefi, petroldeki artış – Piyasalarda neler oluyor?

Tahvil satışı, istihdam, Çin’in GSYH hedefi, petroldeki artış – Piyasalarda neler oluyor?

Tahvil satışı, istihdam, Çin’in GSYH hedefi, petroldeki artış – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD tahvillerindeki satış küresel piyasalarda yankılanıyor ancak Wall Street, açılışta ılımlı bir artış bekliyor. Tarım dışı istihdam verilerinin Ocak seviyelerine göre artmış olması bekleniyor; OPEC’in üretimi artırmama kararı petrolün ralli yapmasına yol açtı ve analistler tahminlerini yükseltti. Ve Çin, bu yılki GSYH büyümesi için beklenenden daha düşük bir hedef belirledi.

İşte 5 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD tahvillerindeki satışlar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü yaptığı konuşma ile tetiklendi ancak Avrupa piyasaları, zayıf bir açılışın ardından geri döndü.

Powell, işsizliğin azalması konusunda önemli bir ilerleme olmadıkça Fed’in, para politikasını sıkılaştırmak için acele etmeyeceğini tekrar belirtti. Yorumları ile %1,55’e ve 30 yıllıklar %2,35’e kadar çıktı. Daha sonra her ikisi de geriledi ancak oranlarda görülen artışlar, mortgage yeniden finansmanına yönelik eğilime açık bir tehlike oluşturuyor. 30 yıllık mortgage faizleri Perşembe günü %3’ü aştı.

Powell, piyasalar “düzenli” olmaya devam ettiği sürece Fed’in, artan getirilerden etkilenmeyeceğine işaret etti. Kısa vadeli Hazine getirilerine koşturma ile repo piyasalarında stres cepleri oluşsa da şimdilik durum bu.

Çin 2021 için büyüme hedefini beklentilerin altında bir oranda belirledi.

Yıllık ekonomik önceliklerin belirlendiği bir toplantı olan Yıllık Ulusal Halk Kongresi’nde (National People’s Congress) Başbakan Li Keqiang, %6 GSYH büyümesi hedefledi. IMF’nin son Dünya Ekonomik Görünümü’nde tahmin ettiği oran %7,9’du.

Rakamlar Pekin’in, son 12 ayda kamu ve özel borçlarında yaşanan keskin artışı göz önünde bulundurarak geçen yıl yürürlüğe koyduğu güçlü teşvik tedbirlerinin bir kısmını geri çekmek istediğini ortaya koyuyor. Ülkenin üst düzey bankacılık süpervizörü, daha geçen hafta emlak piyasası da dahil olmak üzere piyasalardaki balonlarla ilgili uyarıda bulundu.

Perşembe günü büyük düşüş yaşayan baz metal fiyatları toparlandı.

ABD borsaları Perşembe günü görülen yeni kayıpların ardından ılımlı bir artışla açılacak ancak yatırımcılar, açılışta çok zorlamaktan kaçınacak: bu haftanın modeli, parlak açılışların neredeyse anında ağır satışlara dönmesi yönünde.

81 puan artarken %0,2 yükseldi. Bu haftanın en çok satış gören ve Perşembe günü yaklaşık üç ayın düşük seviyesi ile bitiren ise %0,1 kazandı.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında, çeyrek dönemlik raporları ile beklentileri aşan Broadcom, Costco ve Gap var.

Hisse senedi ve tahvillerdeki aksiyon, en azından aylık işgücü piyasası raporu yayınlanana kadar zayıf olacak gibi görünüyor.

Analistler, ABD ekonomisinin Şubat ortasına kadar olan ayda 182.000 iş imkanı yaratılmış olmasını bekliyor. Bu, işe alımlarda art arda ikinci aylık ilerleme olacak. Ancak analistler, işgücüne katılım oranına da bakacak. Bu oran, cesareti kırılan çalışanların iş aramayı bırakması ile Ocak ayında, Haziran ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

Bu raporlardan bir gün önce Perşembe günü, haftalık işsizlik başvurularında ufak bir artış oldu. Bu da işsizlik yardımına başvuran toplam sayıdaki 1 milyon düşüşü maskeledi.

Aynı zamanlarda ABD ticaret dengesi için Şubat rakamları açıklanacak.

Analistler, OPEC+’nın üretimi Nisan ayında da aynı şekilde kesmeye devam etme kararı sonrasında fiyat tahminlerini güncellemekte aceleci davranırken fiyatları Ocak 2020’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu karar, Covid-19 vakalarında yaşanan kış artışı sonrasında Kuzey yarımküre ekonomisinin yeniden açılmaya devam etmesi halinde küresel stoklardaki düşüşün hızlanabileceği anlamına geliyor. (NYSE:) şimdi  fiyatlarının ay sonuna kadar 70 dolar olmasını beklerken Goldman Sachs (NYSE:) analistleri, yılın üçüncü çeyreğinde 80 doları göreceğini öngörüyor.

Bu haber ile petrol ve gaz hisselerine olan güçlü talep de devam etti. Bir grup Avrupalı dev ve petrol sahası hizmet şirketlerinin hisseleri, Avrupa sabahında 13 ayın yükseğini gördü.

OPEC+ kararı Baker Hughes’un kule sayım verilerine tuz biber olacak. Çünkü OPEC kararı, ABD kayaç petrolünde yakın zamanda canlanma olmayacağına işaret ediyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir