Tahvil satışı, bakırdaki yükseliş, AirBnB & DoorDash – Piyasalarda neler oluyor?

Tahvil satışı, bakırdaki yükseliş, AirBnB & DoorDash – Piyasalarda neler oluyor?

Tahvil satışı, bakırdaki yükseliş, AirBnB & DoorDash – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Küresel piyasalar yükselişte ancak ABD borsaları, tahvil piyasasındaki satışlar devam ederken rekor seviyelerden geriledi. AirBnB ve DoorDash, halka açık şirketler olarak ilk çeyrek raporlarını paylaşacak; işsizlik başvuruları, dayanıklı mal siparişleri ve dördüncü çeyrek GSYH revizyonu açıklanacak.

İşte 25 Şubat Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

 Fed Başkanı Jerome Powell’ın silahlarına yapışmasının ardından küresel risk rallisi devam etti. Powell Kongre’de, yakın gelecekte politikayı sıkılaştırmanın söz konusu olmayacağını tekrarladı.

%0,5 düşüşle yedi haftanın düşük seviyesi olan 89,70’e geriledi. ve emtia dövizlerindeki güçlü artışlarla Avrupa sabahında satış hızlandı.

Bu, petrol ve ana metal fiyatlarını destekledi; dokuz buçuk yılın yeni yükseğine ulaşarak 4,34 dolarda işlem gördü. Eğilim, Anglo American’ın (LON:) dördüncü çeyrekte beklenmedik kâr gösteren raporu ile de onaylandı.

Powell’ın ekonomik görünüm değerlendirmesi, haftalık işsizlik başvuruları ile kontrol edilecek. Bu veriler, Ocak ayı dayanıklı mal siparişlerinin yanında aynı zamanda yayınlanacak olan dördüncü çeyrek GSYH revizyonundan daha çok ilgi çekecek.

Kansas City Fed’in aylık iş anketi de ilerleyen saatlerde yayınlanacak.

İşsizlik başvuruları bu yıl şimdiye kadar çok yüksek seviyelerde oldu ve ufak bir düşüşle olması bekleniyor. GSYH büyümesinin ise %4,0 olan ilk tahmine göre olması tahmin ediliyor.

ABD piyasaları yine karışık bir açılışa işaret ediyor. Teknoloji sektöründeki “uzun süreli” bahislerin baskısıyla tahvildeki satışlar devam etti.

ABD Hazine senedi getirisi bir yılın yeni yükseği %1,45’e yükseldi. Japon emsali iki yılın yükseğini görürken Almanya’nınki de Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı.

10 puan artarak temelde Çarşamba gününe göre pek değişmezken %0,3 ve yine düşük bir performans ile %0,9 geriledi.

Göze çarpan iki kazançlı isim, Çarşamba günü opsiyon yatırımcılarında yenilenen bir ‘gama sıkışması’ işaretleri gösteren GameStop (NYSE:) ve AMC Entertainment (NYSE:) oldu. GameStop %56 artarken AMC %17 kazandı.

Özellikle Avrupa’da kazanç açısından yoğun bir gün ancak herkes Anglo American’ın göz alıcı rakamlarına erişemedi.

Ab Inbev (BR:), bu yıl yüksek girdi maliyetleri ve marj baskısı uyarısının ardından %5 üzerinde kayıp yaşarken Bayer (OTC:) de Çin’de beklenenden zayıf satış gerçekleştiğini gösterip temettüsünü düşürdükten sonra büyük düşüş yaşadı.

Airbnb (NASDAQ:) ve DoorDash (NYSE:), kamu şirketleri olarak ilk çeyrek raporları ile ilgi toplayacak. Texas’ta yaşanan soğuk hava şartları, AES (NYSE:) ve Power (NASDAQ:) raporlarına tuz biber olacak.

Salesforce (NYSE:), Autodesk (NASDAQ:), Workday (NASDAQ:), (NASDAQ:) ve HP (NYSE:) de rapor sunacaklar arasında.

Ham petrol fiyatları Ocak 2020’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı ve dolarda yeni bir zayıflık dalgasına yol açtı. Ancak fiyatlarda yaşanan son artışların, OPEC ve Rusya’yı muslukları tekrar açmaya teşvik edeceği düşüncesi ile artan temkinlilik ortamında bir süre sonra fiyatlar düşüş yaşadı.

OPEC+’nın Nisan ayı üretim kotalarını belirlemek için yapacağı toplantı 4 Mart’ta olacak.

vadeli işlemleri %0,1 artışla 63,30 dolar olurken %0,2 yükselerek 66,30 dolardan işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir