Swap faizlerindeki yükseliş ve TL likiditesindeki sığlık bankalardaki satışı hızlandırdı

Swap faizlerindeki yükseliş ve TL likiditesindeki sığlık bankalardaki satışı hızlandırdı

Investing.com – Cuma gecesi Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Başkanının görevden alınmasıyla TL varlıklar haftaya sert düşüşle başladı. Pazartesi günü %10’a yakın düşüş yaşayan , bugün günün ilk yarısında da %9 değer kaybetti, ancak endeks günün devamında kayıplarını sildi ve yükselişe geçti. Endeks gün içi en yüksek 1.402 puanı gördü. Açılışın ardından yaşanan yüksek volatilite sonunda borsa günü %0,13 oranında sınırlı düşüşle 1.377 puandan kapattı.

Endekslerin tamamı açılışta sert kayıplar verdikten sonra çoğu yükselişe geçerken sadece %8,46 kayıpla günü negatif ayrışarak kapattı.

Borsada yönün değişmesinde swap faizlerindeki yükselişin etkili olduğu düşünülüyor. Bugün yurt dışı gecelik swap faizi %1400’e kadar yükselirken haftalık swap faizleri de %250’ye çıktı. Swap faizlerindeki yükseliş TL likiditesine ulaşımı zorlaştırdığı için TL bulmak için borsada banka tarafındaki satış devam etti.

tarafındaki yükseliş ise bugün de devam etti, risk primi bugün 438 bp seviyesine çıkarak 10 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü. CDS, Şubat ayında 284 bp seviyesine kadar gerilemişti.

günü % puan artışla seviyesinden kapattı ve bu haftaki kaybı %7’nin altına indi.

, günü %8,46 düşüşle 1.104 puandan kapattı.

, günü %0,84 düşüşle 1.420 puandan kapattı.

, günü %2 yükselişle 2.519 puandan kapattı.

TCMB Başkan değişiminin politikada da değişim yaratabileceği kaygısı bugün de fiyatlamalarda etkili oldu. Yarın ise hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongrede yapacağı konuşma hem de TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Türkiye Bankalar Birliği dışındaki bankalarla yapacağı görüşme takip edilecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir