Süveyş tıkanıklığı, işsizlik başvuruları, AstraZeneca güncellemesi – Piyasalarda neler oluyor?

Süveyş tıkanıklığı, işsizlik başvuruları, AstraZeneca güncellemesi – Piyasalarda neler oluyor?

Süveyş tıkanıklığı, işsizlik başvuruları, AstraZeneca güncellemesi – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Süveyş Kanalı’nda gittikçe daha çok gemi birikiyor, Pazar gününe kadar geçiş olmayabilir. AB ve İngiltere, Başkan Joe Biden’in Çin’e karşı birleşik bir cephe çağrısı için Zoom yapacak. Çin’de bir hükümet medyasının öncülüğünde (NYSE:) ve H&M’e (ST:) karşı verilen güçlü tepki, cebri çalıştırma iddiaları üzerine şirketlerin Sincan’daki pamuk tedarikçileriyle bağlarını keseceklerini söylemesinin ardından devam ediyor. AstraZeneca (NASDAQ:), Covid-19 aşısının etkililiği konusundaki değerlendirmesini düşüş yönlü revize etti – büyük bir revizyon değildi ancak kafa karıştırmaya yetti. Ve işsizlik başvurularının, işsizlikteki düşüş eğiliminin kendini tekrar gösterdiğine işaret etmesi bekleniyor.

İşte 25 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Küresel ticaretin en önemli arterlerinden biri olan Süveyş Kanalı, büyük bir konteyner gemisinin Salı günü karaya oturmasının ardından üçüncü günde de tıkalı halde.

Bloomberg raporuna göre Paris’in Eiffel Kulesi’nden bile daha uzun olan gemiyi şu ana kadar çıkarmayı başaramayan römorkör ve kepçeleri desteklemek için seçkin bir kurtarma ekibi de Perşembe günü gelecek.

Blokajdan dolayı Kanal’a girmeyi beklerken yaklaşık 200 gemi mahsur kaldı. Bu sorun, en az bir ay boyunca emtia fiyatlarına ve ticaret akışlarına etki edebilir. Kanal, yalnızca Basra Körfezi’nden Avrupa ve ABD’nin doğu kıyısına taşınması için değil aynı zamanda Rusya petrolünün Asya’ya sevkiyatı için de bir yol.

Ham petrol vadeli işlemleri %1,7 düşüşle 60,17 dolar olurken %1,3 kayıpla 63,55 dolara geriledi.

İngiltere ve AB, AB zirvesi öncesinde ortak yayınlanan bir açıklamada birlikte çalışma sözü vererek aşı savaşında ateşkes imzaladı. Zirveye ABD Başkanı Joe Biden de uzaktan katıldı.

AstraZeneca ABD deney sonuçlarını güncelledi ve Covid-19 aşısı için etkililik oranını düşürdü. Artık aşının virüsü önlemede %75 etkin olduğunu söylüyor ve ölüm ve hastaneye yatışları önlemede %100 başarılı olduğunda ısrar ediyor.

İlk sonuçlarla olan tutarsızlık, AZ’nin iç işleyişine rahatsız edici bir ışık tutarak Avrupa’daki ilk test sonuçlarına dair kafa karışıklığını artırıyor. AZ aşısı küresel aşı kampanyasının önemli bir parçası, (NYSE:) ve (NASDAQ:) aşılarından çok daha ucuz. Bu önemli çünkü dünyada şu an görülen en kötü iki salgın Hindistan ve Brezilya’da.

ABD borsaları yüksek açılacak. İlgi haftalık işsizlik başvurularında.

75 puan artarken %0,3 ve %0,5 yükseldi.

İlk işsizlik başvurularının 770.000’den 730.000’e düşmesi bekleniyor ancak her zamanki gibi daha önemli olan rakamlar, işsizlik yardımından faydalanan toplam kişi sayısı. Dördüncü çeyrek GSYH’nin nihai okuması da aynı zamanda paylaşılacak.

Fed’den John Williams (NYSE:), Richard Clarida, Charles Evans, Mary Daly ve Raphael Bostic konuşma yapacak.

Gelişmekte olan ekonomilerin merkez bankaları için yine büyük gün. Güney Afrika ve Meksika da son para politikası kararlarını duyuracak. Enflasyon baskısı geçen hafta Türkiye, Rusya ve Brezilya’yı faizleri artırmaya itti ve analistler bugünkü toplantılardan artırım düşünmese de özellikle Meksika merkez bankasının daha şahin bir kılavuz sunması bekleniyor.

İsviçre dün para politikasını değiştirmedi ancak franktaki artışı sınırlamak için olası müdahale söylemlerini yumuşattı.

Dijital döviz alanında Bitcoin, Tesla’nın onu kabul etmesi konusundaki negatif yorumlar üzerine düşüşünü sürdürdü. Bank of America (NYSE:) analistleri, Tesla’nın karbon emisyonlarını azaltma amacı ile çelişen, kripto paranın karbon ayakizini vurgulayan bir not paylaştı. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın düzenlediği bir konferansta önceki ECB yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure, Bitcoin’in kendisini gerçek bir para birimi olarak oluşturma konusunda “başarısız” olduğunu yineledi.

Bugün ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında Sincan bölgesindeki pamuk tedarikçileri ile olan bağları kestikten sonra Çin’in tepkisiyle karşılaşan Nike var. H&M de aynı sorundan mustarip.

ABD’nin, Çin’in Müslüman Uygur azınlığına soykırım uyguladığını söylediği Sincan’daki inşan hakları ihlalleri suçlamaları ile ilgili olarak ABD, AB ve İngiltere, Çinli yetkililere yaptırım uyguladıktan sonra şirketler harekete geçti. Çin iç işlere karışmak olarak gördüğü bu duruma sert tepki verdi.

Biden’in AB zirvesine katılacak olması, Çin karşısında Batı’nın daha birleşik bir duruşunu yansıtma eğiliminde.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir