Suudi Arabistan OPEC+ petrol üretim kesintilerinin Mayıs-Haziran’a uzamasını istiyor-Kaynak

Suudi Arabistan OPEC+ petrol üretim kesintilerinin Mayıs-Haziran’a uzamasını istiyor-Kaynak

Suudi Arabistan OPEC+ petrol üretim kesintilerinin Mayıs-Haziran’a uzamasını istiyor-Kaynak

Rania El Gamal / Ahmad Ghaddar / Olesya Astakhova

DUBAİ/LONDRA/MOSKOVA, 30 Mart (Reuters) – Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkelerin petrol üretimindeki kesintilerin Mayıs ya da Haziran aylarına da uzatılmasını desteklemeye hazır.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak Suudi Arabistan’ın koronavirüs salgını nedeniyle talep baskısı altında kalan petrol fiyatlarını desteklemek adına kendi gönüllü kesintisini de uzatmaya hazır olduğunu dile getirdi.

OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC üyesi olmayan ülkelerin oluşturduğu OPEC+ ülkeleri bu yılın başında petrol fiyatlarında yaşanan düzenli artışın ardından kesintileri azaltmayı planlıyorlardı.

Ancak geçen hafta OPEC+ içerisinden dört kaynak Reuters’a yaptıkları açıklamada koronavirüs vakalarında son dönemde yaşanan artışın ülkeleri Perşembe günkü toplantıda büyük ihtimalle kesintileri Mayıs ayına uzatmaya yönelteceğini söyledi. dün yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın kesintileri Haziran’a kadar uzatmaya da sıcak baktığını ifade ederek, “Şu anda talebin yeterince güçlü olmadığını düşünüyor ve fiyatların gerilemesini önlemeye çalışıyorlar” dedi.

Günde yaklaşık 8 milyon varil üretim kesintisi yapan OPEC+, 4 Mart’ta üretimi büyük ölçüde sabit tutmaya karar vererek piyasayı şaşırtmıştı. orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Halilcan Soran; Redaksiyon Can Sezer)

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir