Senato geri dönüyor, Asya’da teknoloji patlaması, AstraZeneca aşısı – Piyasalarda neler oluyor?

Senato geri dönüyor, Asya’da teknoloji patlaması, AstraZeneca aşısı – Piyasalarda neler oluyor?

Senato geri dönüyor, Asya’da teknoloji patlaması, AstraZeneca aşısı – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – Senato toplanıyor ve son teşvik paketindeki 600 dolar olan doğrudan ödemelerin 2.000 dolara yükselmesi onaylanabilir de onaylanmayabilir de. Temsilciler Meclisi Pazartesi günü önergeyi geçirdi. ABD borsaları dünkü rekor artışların üzerine yenilerini ekleyecek ve Londra’nın Brexit anlaşması yapıldıktan sonra ilk kez yeniden açılması öncesinde İngiltere piyasaları kükrüyor. API ABD stok verilerini paylaşacak.

İşte 29 Aralık Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD Senatosu, 900 milyar dolarlık teşvik paketi altında hanehalklarına verilen 600 dolarlık doğrudan ödemeleri 2.000 dolara çıkarma önergesini Temsilciler Meclisi’nin onaylamasının bir gün ertesinde toplanacak.

Senato şimdiye kadar bu konu üzerine oylama planlamadı ancak Senatör Bernie Sanders, teşvik çekleri ile ilgili oylamaya zaman ayrılmadığı takdirde Başkan Trump’ın veto ettiği savunma harcama tasarısını geri çevirme üzerine yapılacak ayrı bir önerge oylamasını engelleme tehdidinde bulundu.

Senato’daki bazı Cumhuriyetçiler, ödemelerin artırılması için desteklerini ifade etti. Çünkü bunun reddedilmesi, 5 Ocak’ta Georgia’daki seçimlerin son aşamalarında partinin aleyhine olabileceğinden korkuyorlar. O oylar, gelecek iki yıl Senato’nun kontrolünün kimde olacağını belirleyecek.

Japon piyasaları 30 yılın yükseğini gördü ve Güney Kore’nin teknoloji endeksi KOSDAQ, büyük oranda Pazartesi günü ABD piyasalarındaki harekete karşılık yeni bir rekor seviyeye yükseldi.

Ancak Ant Group karşısındaki son düzenleyici hamleleri takiben Çinli teknoloji hisselerinden para çıkışı olduğuna dair işaretler görüldü. Pazartesi günü Teknoloji endeksi, (NYSE:) imparatorluğunun kurucusu Jack Ma üzerindeki baskının, 2020 yılında en sıcak isimler arasında olan sektörün geri kalanına da yayılabileceği korkusu ile %4,3 geriledi.

Bloomberg’in önceki bir raporuna göre Ant Grup, bir banka gibi düzenlenecek bir holding kurmayı amaçlıyor – bu, ülkenin en büyük varlık yöneticisi ve sigorta işletmelerinden bazılarının büyümesi için Çin hukukundaki boşluklardan istifade edilmesinden yıllar sonra büyük bir geri çekilmeye işaret eden bir hamle.

ABD piyasaları yeni rekor seviyelerde açılacak. Zayıf ticaret hacmi, artan mali teşvik konusundaki spekülasyonları cesaretlendiren haber akışının etkisini artırıyor.

140 puan artarken ve Nasdaq %0,4 yükseldi. Üç nakit endeksi de Pazartesi günü yeni rekor seviyeler paylaştı.

10 yıllık Hazine tahvil verimi %0,94 seviyesinde olurken %0,4 düşüşle 89,963’e geriledi ve Aralık başında gördüğü 32 ayın düşük seviyesini yine test etti.

Londra piyasası Noel tatilinden hemen önce İngiltere ve AB arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasından beri ilk kez açılırken İngiltere hisseleri kükredi.

ve orta ölçekli endeksleri %2 üzerinde artış yaşarken yabancı yatırımcıların, dört yıldır normalden zayıf olan bir pozisyonu yeniden dengelemeye başladığına dair işaretler üzerine sterlin de kazandı.

Pozitif hissiyata ek olarak İngiltere’nin sağlık düzenleyicileri, AstraZeneca (NASDAQ:) ve Oxford birlikteliğinde geliştirilen Covid-19 aşısını bugün onaylayabildiğine dair haberler var. Virüsün İngiltere’de hiç olmadığı kadar hızlı yayıldığı bir zamanda onay verilebilir. Bu yayılma, hükümetin virüsü kontrol altına almak için daha katı ve yeni karantina tedbirleri uygulamak zorunda kalacağına dair yerel medya spekülasyonlarını artırıyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticareti Komisyonu (CFTC) verilerinin hem zirai hem de endüstriyel emtialardaki spekülatif uzun pozisyonlarda kapsamlı bir artış göstermesi karşısında ham petrol fiyatları, tekrar bir miktar ivme kazandı.

Ham petroldeki net spekülatif uzun pozisyonların seviyesi, geçen hafta yaklaşık 526.000 sözleşme ile Ağustos ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık raporunu her zamanki saatinde yayınlayacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir