Sanayi üretiminde sürpriz yükseliş

Sanayi üretiminde sürpriz yükseliş

Sanayi üretiminde sürpriz yükseliş

Investing.com –  Kasım’da aylık %1,3 yıllık ise %11 artış gösterdi. Bu seviye Mart 2018 sonrası en yüksek artış seviyesi oldu.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,6, imalat sanayi sektörü endeksi %11,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,5 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %0,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,5 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,1 azaldı.

2019’un son çeyreğinde toparlanmaya başlayan sanayi üretimi 2020’nin ilk iki ayında ise %7 üzerinde artış gösterdi. Pandeminin etkisini Mart ayı ortasında göstermesiyle Mart’ta %2 daralan veri, Nisan’da karantina nedeniyle %31,3 daraldı. Bu daralma dünyada karantinaya giren ülkeler arasındaki en yüksek oran oldu.

Kontrollü normalleşmenin başlamasıyla beraber yükselen sanayi üretimi pandemi sonrası en iyi seviyeyi ise yıllık %11 artışla Kasım ayında gösterdi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir