Sabancı Holding, Carrefoursa paylarının fiili dolaşım oranını %5’e yükseltecek

Sabancı Holding, Carrefoursa paylarının fiili dolaşım oranını %5’e yükseltecek

Sabancı Holding, Carrefoursa paylarının fiili dolaşım oranını %5’e yükseltecek

İSTANBUL, 9 Aralık (Reuters) – Sabancı Holding bugün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, iştiraki Carrefoursa’nın paylarının fiili dolaşım oranını %5’e yükseltme kararı aldığını duyurdu.

Borsa İstanbul, Eylül ayında yaptığı bir duyuru ile aralarında Carrefoursa’nın da yer aldığı fiili dolaşım oranı %5’in altında olan şirketlerin paylarının 01.01.2021 tarihinden itibaren Piyasa Öncesi İşlem Platformu’na alınabileceği uyarısında bulunulmuştu.

Sabancı Holding KAP’a yaptığı açıklamada, portföyündeki Carrefoursa paylarından 2,5 milyon TL nominal değerli kısmının Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesi ve akabinde bu payların tamamı veya bir kısmının ikincil piyasada veya borsa dışında üçüncü kişilere satılarak fiili dolaşım oranının %5’e yükseltileceğini belirtti.

Carrefoursa 1,3 milyar lira tutarındaki geçmiş yıllar ve dönem zararının bilançoda yarattığı açığı kapatmak için Ağustos ayında sermaye azaltımı ve eş zamanlı olarak bedelli sermaye artırımı kararı almıştı. Fransız hissedarı ise sermaye artırımına katılmayarak yeni pay alma hakkını bedelsiz olarak Sabancı Holding’e devretme kararı almıştı. Sabancı Holding’in şirketteki payı %59,08’e yükselmiş, Carrefour’un payı ise %37.55 olmuştu. Carrefoursa’da %3,37 pay ise diğer hissedarlara ait bulunuyor.

Carrefoursa hisseleri saat 1124’te %6 primle 113.8 liradan işlem görüyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir