Risk rallisi durdu, teşvik oylaması, ARKKK çıkışları – Piyasalarda neler oluyor?

Risk rallisi durdu, teşvik oylaması, ARKKK çıkışları – Piyasalarda neler oluyor?

Risk rallisi durdu, teşvik oylaması, ARKKK çıkışları – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Hisse senetleri ve emtialar satış görürken küresel risk rallisi ara veriyor. 10 yıllık tahvil getirileri %1,50’nin biraz altında iken dolar toparlanıyor. Borsalar satış görmeye devam edecek. Temsilciler Meclisi Cuma günü 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini oylayacak ancak 15 dolarlık federal asgari ücret teklifi kaldırılıyor.

İşte 26 Şubat Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Dünya genelinde risk varlıklarında görülen coşkulu ralli, Cuma günü ara verdi. Gelişmekte olan piyasa dövizleri, emtialar ve hisse senetleri, Perşembe günü ABD tahvil getirilerinde görülen artış sonrasında ABD’yi takip ederek düştü.

10 yıllık tahvil getirisinin kendisi ikna edici olmayan bir toparlanma yaşıyor. Perşembe günü Hazine tahvili için rekor seviyede düşük bir teklif oranı ile zayıf bir ihalenin ardından %1,60’a kadar yükseldi. Daha sonra %1,48’e geri gelse de hafta bazında hala 18 bp yüksek. Fed politikasında beklenen değişime karşı daha hassas olan beş yıllık getiri, bu hafta 22 bp yükseldi.

Tüm bunlar doları canlandırdı. Perşembe günü %0,6 artışla bir haftanın yükseği olan 90,71’e yükseldi.

ABD Demokrat Partisi’nin saatlik 15 dolar asgari ücret uygulama çabaları fiilen öldü.

Bir Senato yetkilisi Perşembe günü 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin bir parçası olan teklifin, ufak bir çoğunlukla geçmesine izin verilecek olan Bütçe Uzlaşması hükümleri kapsamında geçirilemeyeceğine karar verdi. Karar, hükmü Senato Cumhuriyetçilerinin engellemelerine açık bırakıyor.

Bu hareketin, personel için daha çok rekabet etmek zorunda kaldığı için büyük özel işverenler arasındaki daha yüksek asgari ücret getirme eğilimini durdurması mümkün görünmüyor. Perşembe günü Costco (NASDAQ:) CEO’su Craig Jelinek, saatlik başlangıç ücretini 16-17 dolara yükselteceğini söyledi – Amazon (NASDAQ:) ve (NYSE:) gibi isimlerden yüksek.

Meclis Çoğunluk Lideri Steny Hoyer’e göre Temsilciler Meclisi, Başkan Biden’in paket teklifini ilerleyen saatlerde oylayacak.

ABD borsaları yine düşük açılacak. Teknoloji hisseleri hala en büyük satış baskısı altında.

74 puan düşüşle üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Hafta başında tüm zamanların yeni yükseğini gören 159 puan düşerken %0,4 geriledi.

İlgi odağında olabilecek hisse senetleri arasında Perşembe günü beklenenden daha zayıf bir çeyrek rapor sunan Salesforce (NYSE:) ile DirecTV birimini ayıran AT&T (NYSE:) var.

Genel teknoloji satışı ile zarar gören Airbnb (NASDAQ:), bu yıl rezervasyonlarda güçlü bir büyüme tahmin ettikten sonra toparlanacak.

Bloomberg verilerine göre Cathie Wood’un ARK ailesinin en kapsamlı beş fonu, Perşembe günü 500 milyar dolarlık bir çıkış daha gördü.

Wood Tesla (NASDAQ:), ve son 12 aylık büyük ralli ile uyumlu teknoloji odaklı bir dizi diğer varlığa büyük yatırım yapmıştı.

Böylelikle onun fonları, bu tarz isimler için genel piyasa coşkusu için bir barometre oldu. Telafi baskısı Cuma günü de devam edebilir; Bitcoin %8,8 daha düşüş yaşarken dünya genelinde yarı iletken kıtlığından dolayı Tesla’nın üretimi durdurmak zorunda kalan son otomobil üreticisi olduğunu söyleyen bir raporun ardından şirket hisseleri %3,1 geriledi.

Dolar geri çekilirken ve piyasa katılımcıları OPEC+ toplantısı öncesinde uzun pozisyonlarını azaltırken ham petrol fiyatları nihayet düşüş yaşadı.

Perşembe günü yapılacak olan bu toplantı, grubun Nisan ayı için üretim seviyesini belirleyecek. Özellikle Rusya’nın, muslukları yeniden açma yönünde baskı yapacağına dair spekülasyonlar artıyor.

%2,2 düşüşle 61,15 dolar olurken %2,0 gerileyerek 64,79 dolara düştü.

Kişisel tüketici harcamaları ve Chicago PMI’ın son üç aylık güncellemesinin ardından Baker Hughes kule sayımı ve CFTC pozisyonlama verileri ile hafta bitecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir