Resmi rezerv varlıklar Şubat ayında 95,3 milyar dolara geriledi

Resmi rezerv varlıklar Şubat ayında 95,3 milyar dolara geriledi

Resmi rezerv varlıklar Şubat ayında 95,3 milyar dolara geriledi

Investing.com – ’nin bugün açıkladığı rapora göre Şubat ayında , bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolar oldu. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 53 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 30,6 milyar dolar oldu. Bu tutarın yaklaşık 25,1 milyar doları anapara, 5,5 milyar doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58 milyar doları olup, söz konusu tutarın 21,7 milyar doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 49,4 milyar dolar oldu.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir