Rekor düşük seviyeye gerileyen reel efektif döviz kuru Aralık’ta yükseldi

Rekor düşük seviyeye gerileyen reel efektif döviz kuru Aralık’ta yükseldi

Rekor düşük seviyeye gerileyen reel efektif döviz kuru Aralık’ta yükseldi

Investing.com – “Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, ağırlıklı ortalama değeridir. Ağırlıklar ikili ticaret akımları kullanılarak belirlenmektedir. Reel efektif döviz kuru ise nominal efektif döviz kurundaki nispi fiyat etkileri arındırılarak elde edilmektedir.” olarak tanımladığı kısaca ticaret yapılan paralar karşısında yerel paranın değerini/fiyat düzeyini gösteren reel efektif kuru Aralık ayında 62,34’e yükseldi.

Kasım ayında 60,45 ile ölçüm tarihinden bu yana en düşük seviyeyi gören reel efektif döviz kuru Aralık ayında 62,34’e yükseldi. Gösterge ilk olarak ABD ile yaşanan gerginlik ve döviz kurlarının tarihi zirveye çıkması ile Eylül 2018’de 62,51’e gerileyerek dip yapmıştı. 2020’de ise TL’nin Ağustos itibariyle değer kaybını hızlandırmasıyla göstergedeki düşüş de hızlandı ve Ekim ayında 60,63, Kasım ayında da 60,45 ile en düşük seviyelere geriledi.

Kasım ayında alınan kararlar ve sonrası düşüşe geçen kur, Aralık ayında da hem yurt içi destekler hem de küresel piyasalarda risk iştahının yüksek olması ile düşmeye devam etti. Reel efektif döviz kuru da son ayda 62,34’e yükseldi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir