Powell ve Yellen ifadesi, AstraZeneca aşısı, konut verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Powell ve Yellen ifadesi, AstraZeneca aşısı, konut verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Powell ve Yellen ifadesi, AstraZeneca aşısı, konut verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Kongre’deki ifade oturumu, Salı günü piyasaların ilgi odağında olacak. Öncesinde ise Almanya’nın hareketlilik üzerindeki kısıtlamaları artırması ile sonuçlanan Avrupa’da artan Covid-19 vakaları, petrol fiyatları ile hisse senedi piyasalarına baskı yaratıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, merkez bankası yöneticisini çok şahin olduğu için görevden almasından sonra Türkiye piyasaları hala dalgalı olurken AstraZeneca aşısı tekrar gün yüzüne çıkıyor. ABD konut verileri paylaşılacak ve İngiltere istihdam verileri artış yönlü sürpriz yaptı.

İşte 23 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü Kongre’de Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önündeki iki günlük ifadesine başlayacak. ABD ekonomisinin sağlığını ve salgından kurtuluşta mali ve parasal teşvikin önemini tartışacaklar.

Finans piyasaları, ABD ekonomisinin salgının verdiği zarardan, merkez bankasının tahmininden daha hızlı kurtulacağına dair bahis koyması ile ABD Hazine getirileri bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Dolayısıyla ikili, ekonominin aşırı ısınacağı korkuları arasında bu getirilerin artmaya devam edip etmeyeceğine dair siyasi olarak derinden bölünmüş bir Kongre’den birçok soruyla karşılaşabilir.

Bununla birlikte hazırlanmış ifadesinden yayınlanan alıntılara bakılışta Powell, ekonomi salgın öncesi seviyelerin altında kalmaya devam ettikçe merkez bankasının “ne kadar sürerse sürsün” toparlanmayı destekleme planlarını pekiştirecek. Özellikle işgücü piyasası, Fed için bir endişe olarak kalmaya devam ediyor. İşsizlik oranı ve işgücüne katılım oranı, hala salgın öncesi seviyelerin altında.

Yellen son iki aydır ABD’nin tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranları ile daha çok borçlanmayı kaldırabileceğini ve borç seviyesinin yüksek olsa da bu yükümlülükleri yerine getirme maliyetinin 2007’dekiyle aynı olacağını tekrarlıyor.

 

AstraZeneca yönetimi, Covid-19 aşısının genel olarak %79 ve ciddi hastalıkları ve hastanede tedaviyi önlemede %100 etkin olduğunu gösteren ABD deneyinin verilerinden sonra nihayet Pazartesi günü şans elde ettiklerini hissetmiş olmalılar.

Ancak bunun böyle olmadığı anlaşıldı. ABD sağlık kurumu Salı günü şirkete, aşıyla ilgili etkinlik verilerinin tamamını sunup sunmadığını sorarak önümüzdeki haftalarda aşı için ABD’den acil durum kullanım onayı alma planına şüphe düşürdü.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün açıklamasına göre Veri Güvenlik İzleme Kurulu, “AstraZeneca’nın deneyden gelen güncel olmayan verileri dahil etmiş ve bunun da etkinlik verilerine dair eksik bir bakış sağlamış olabileceğine dair endişelerini” ifade etti.

AstraZeneca aşısı etkinliği, doz rejimi ve olası yan etkileri üzerine endişelerle karşılaştı. Almanya ve Fransa ile beraber pek çok Avrupa ülkesi, nadir görülen bir kan pıhtılaşması hastalığı ile ilişkili raporların ardından bu ayın başında aşı kullanımını durdurmuştu.

ABD piyasaları Salı günü ufak düşüşlerle açılacak. Yatırımcılar Fed Başkanı Powell ile Hazine Bakanı Yellen’ı beklerken ticarette temkinlilik hakim.

150 puan düşerken %0,4 ve %0,2 geriledi.

Salı günü, salgının piyasalarda yol açtığı alt üst oluşun dip seviyesinin yıldönümü. Gün içindeki o düşük seviyelerden beri ve %80 ve %90 üzerinde artış yaşadı.

Wall Street’te beklenen kayıplar, Avrupa’daki zayıflığı takip etti. Yeni bir koronavirüs dalgası ve Almanya’da uzatılan karantina nedeniyle yavaş bir ekonomik toparlanma korkuları artarken Avrupa borsaları bir yılın zirvesinden çekildi.

Buna ek olarak Türkiye piyasaları düşmeye devam etti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, hafta sonu ani bir kararla şahin merkez bankası yöneticisini görevden almasının ve ülkenin sıkı para politikası duruşunu eleştirmesinin ardından ana borsa endeksi %7 düşüş yaşadı. da volatil seyretti ancak Pazartesi günü yaşadığı büyük kayıpları kısmen telafi etti.

Son Fed toplantısına ait tutanaklar, merkez bankasının para politikası için gerçek ekonomik verileri inceleyeceğini ifade ederken Salı günü ilgi, konut piyasasına ait son rakamlarda olacak.

Bu sektör, çok sayıda insanın yoğun nüfuslu şehirlerden banliyölere sığınmaya yönelmesi ile salgından en çok fayda sağlayanlardan biri oldu. Ancak işler sakinleşiyor: Pazartesi günü verileri, alıcılarda düşüş olduğunu gösterdi.

için veriler TSİ 17.00’da yayınlanacak ve analistler, Şubat rakamlarının önceki aya göre %6,5 düşüş göstermesini bekliyor.

Salı günü İngiltere’nin , Ocak ayına kadarki üç ayda %5,2’ye yükseliş beklentilerinin altında kalarak beklenmedik bir düşüşle %5,0’a geriledi. Ülke o dönemde yeni bir karantinaya girmişti.

Avrupa’da artan vaka sayılarının, özellikle yaz turizm sezonu öncesinde talepteki toparlanmayı yavaşlatacağına dair artan endişeler arasında ham petrol fiyatları Salı günü zayıfladı.

vadeli işlemleri %3,5 düşüşle 59,42 dolar olurken %3,5 kayıpla 62,37 dolara geriledi.

Avrupa’nın en büyük petrol tüketicisi olan Almanya, Pazartesi günü aldığı kararla karantinayı 18 Nisan’a kadar uzattı ve üçüncü dalganın kıtayı vurmasını önlemek için vatandaşlarına, Paskalya tatili sırasında evde kalma çağırısı yaptı.

Turizm endüstrisine bir darbe de ülkenin sınır kontrollerini artırması nedeniyle Haziran sonundan önce İngiltere’den yurtdışına seyahat etmeye çalışan insanlara 5.000 sterlin (6.900 dolar) para cezası uygulanacak olması oldu.

OPEC+ Mayıs ayı üretim politikasını belirlemek için 1 Nisan’da toplanacak.

ING analistleri bir araştırma yazısında “piyasadaki bocalama, toplantı öncesinde OPEC+’ya düşünecek bir şeyler verecek” dedi. “Açıkçası son düşüş baskısı öncesinde OPEC+’nın kesintileri azaltmaya başlayacağı bekleniyordu. Ancak grup şimdi bunu yapmakta daha çok tereddütlü olabilir, özellikle toplantı öncesinde hissiyat değişmezse.”

Toplantı öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) açıklanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir