Piyasanın kalbi: Veolia’nın Suez mücadelesi tatsızlaşıyor

Piyasanın kalbi: Veolia’nın Suez mücadelesi tatsızlaşıyor

Piyasanın kalbi: Veolia’nın Suez mücadelesi tatsızlaşıyor

Investing.com – Suez’i (OTC:) kontrol etme savaşı, iki özel sermaye grubunun kuşatılmış Fransız su grubunun yönetimini kurtarmaya gelmesi ile hafta sonu kızıştı.

Paris merkezli Ardian ve New York merkezli Global Infrastructure Partners

Paris merkezli Ardian ve New York merkezli Global Infrastructure Partners, 45 sente kadar tahakkuk eden temettü dahil olmak üzere grup için hisse başına 18 euro ödemeye istekli olacaklarını söyledi. Bu, Veolia’nın, Engie’den %29,9 hisse almayı kabul ettiği Ekim ayında tüm Suez hissedarlarına yaptığı teklifle etkin bir şekilde eşleşti.

Bu gelişme, Veolia tarafından devralınmaya şiddetle karşı çıkan Suez yönetiminin mevcut konumunu savunmaktan biraz daha fazlası gibi görünüyor. Yeni teklif Veolia’ya hiçbir prim içermiyor ve ikisi arasında su konusunda devam eden rekabet olasılığının, her ikisinin de marjlarını artırmaya faydası olmayacak. Veolia, antitröst endişelerini gidermek için bu tür varlıkları gerektiği gibi azaltma planına sahip ve Fransa’da işten çıkarma yapmamayı taahhüt etti. Ardian ve GIP’in Suez hissedarları için değer yaratma konusunda daha iyi fikirleri varsa onları göğüslerine yakın tutuyor olmalılardı.

Yine de Veolia’nın, daha ikna edici bir argüman sunmak için teklifini yükseltmek zorunda kalması ihtimali, Suez (PA:{8806|SEVI}}) hisselerini Pazartesi günü %3,1 artışla beş yılın en yüksek seviyesine çıkarmak için yeterliydi. Avrupa borsasının geri kalanı, salgının son dalgasıyla ilgili endişeler nedeniyle düşüş eğilimi gösterdi.

Suez, altyapı şirketlerinde uzmanlaşmış iki özel aracı kurum için doğal bir hedef ancak nihai niyetleri Pazartesi günü belirsizliğini koruyordu. Ardian ve GIP, yayınladıkları açıklamada kendilerini “çeşitli olası uygulama seçeneklerine” açık olarak tanımladılar ve Suez hissedarlarına sunulan teklif bunlardan sadece biriydi. Niyet mektubunun “küresel bir çözüm yolunu açtığını” söylediler ve müdahalelerinin “dostane bağlamını” vurguladılar.

Veolia anlaşıldığı üzere bunlardan hiçbirine sahip değildi.

Hafta sonu Veolia, yeni satın aldığı hisselerin “satılık olmadığını ve satılmayacağını” söyleyen kısa bir açıklama yaptı: “Fransız kontrolü altında ekolojik dönüşümün dünya şampiyonunun kaçınılmaz oluşumunda ilk adımı oluşturuyorlar; finansal stratejinin bir unsuru değiller.”

Veolia CEO’su Antoine Frérot, “Veolia’nın Suez’deki hisselerinin doğrudan veya dolaylı olarak satılmasını veya Grubun yürüttüğü endüstriyel projeyi aksatan diğer transferleri içeren herhangi bir proje düşmanca kabul edilir,” dedi.

Suez’in ağzı hala sıkı.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir