Piyasanın Kalbi: UBS’nin VW çağrısı ve Stellantis kazançları, döngüselleri yeni yükseklere taşıyor

Piyasanın Kalbi: UBS’nin VW çağrısı ve Stellantis kazançları, döngüselleri yeni yükseklere taşıyor

Piyasanın Kalbi: UBS’nin VW çağrısı ve Stellantis kazançları, döngüselleri yeni yükseklere taşıyor

Investing.com – Avrupa’daki döngüsel ralli, ABD’nin kilit ihracat pazarının düşünülenden daha hızlı bir şekilde tamamen yeniden açılacağı umuduyla desteklenerek Perşembe günü vites yükseltti.

Döngüsel ağırlıklı tüm zamanların en yükseğini gördü. de karantina kısıtlamalarının sıkılaşmasını göz ardı ederek %0,9 kazandı.

Peugeot (OTC:) ve Fiat’ın birleşmesi ile oluşan Stellantis’in güçlü ilk kazançları üzerine otomobil sektörüne ilişkin iyimserliğin ve UBS analistlerinin, elektrikli ulaşıma geçiş konusundaki ilerlemeler ışığında Volkswagen (DE:) için fiyat hedeflerini yükselttiğine dair bir raporun büyük etkisiyle bu kazanç hareketi yön buldu.

Stellantis %2,4 artışla, birleşmenin yapılmadığı ve pandeminin düşüncelerde bile olmadığı Ekim 2019’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Grup, 2020 için güçlü bir son bildirdi ve birleşme ile vaat edilen ekstra verimliliği yarattıkça 2021 yılında %7,5 faaliyet marjı öngörüyor.

Diğer yandan Volkswagen’in imtiyazlı hisse senedi %4,5 artışla 184,93 euro olarak geçen yılın Ocak ayından beri gördüğü en yüksek artışa ulaştı. Fiyat seviyesi, hala UBS’nin 12 aylık yeni fiyat hedefi olan 300’ün yaklaşık %40 altında olduğundan göze çarpıyor. Analist Patrick Hummel, özellikle ID.3 modeli konusunda VW potansiyelini hafife aldığını söyledi.

VW patronu Herbert Diess geçen ay yaptığı açıklamada, aşı programları küresel bir ekonomik toparlanmaya imkan sağladıkça “büyük bir artış için hazır olmalıyız” dedi. Ancak büyük bir yatırım bankasının, Avrupalı eski bir otomobil üreticisi için bu kadar radikal bir yeniden değerleme yayınlaması hala alışılmadık bir durum.

Bu tür büyük revizyonlar, Wall Street analistlerinin Tesla (NASDAQ:) tahminlerini, bireysel yatırımcıların çok yüksek beklentileriyle gönülsüz bir şekilde aynı hizaya getirmesini daha çok anımsatıyor. Ancak Tesla, geçen yılın kazancının 1.100 katından fazla işlem yaparken Volkswagen, Salı günkü kapanış itibarıyla 12 kattan daha az işlem gördü. UBS’nin yeni hedefinde bile değer biçme boşluğunun sürdürülebilir olduğunu iddia etmek zor, özellikle de birçok analist, şimdi VW’nin iç pazarı olan Avrupa’yı önümüzdeki birkaç yıl içinde elektrikli ulaşıma geçişi tetikleyen bir araç olarak görürken. Stellantis, Kuzey Amerika’daki %8’lik ve Çin’deki %5’lik büyümeye kıyasla bu yıl, Avrupa otomobil satışlarında %10 artış görüyor.

VW bu eğilime yavaş uyum sağlama konusunda yalnız değil. UBS ayrıca (PA:) ve Continental hisselerini, uyum sağlamadaki ilerlemelerini gerekçe göstererek tut’tan satın al’a yükseltti. Renault hisseleri %5,2 ve Continental %5,1 yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir