Piyasanın kalbi: Renault – Daha verimsiz, daha vasat, daha yeşil (İşten çıkarmalardan bahsetmeyin)

Piyasanın kalbi: Renault – Daha verimsiz, daha vasat, daha yeşil (İşten çıkarmalardan bahsetmeyin)

Piyasanın kalbi: Renault – Daha verimsiz, daha vasat, daha yeşil (İşten çıkarmalardan bahsetmeyin)

 

Investing.com – Perşembe günü Renault, küresel hedeflerinden geri çekileceğinin sinyalini vererek daha az sayıda ve daha değerli otomobiller üretmeye dayalı yeni bir stratejiyi açıkladı.

Zor durumdaki Fransız otomobil üreticisi, aslında dört yıl önce General Motors tarafından aşılan yolu takip ediyor ve son beş yılı çok fazla ve çok ucuz araba yaparak geçirdiğini kabul ediyor. Grubun Çin pazarı için Dongfeng Automotive ile yaptığı bir ortak girişimle satış yaptığı geçen yıldan bu yana tüm hızıyla devam eden bir süreci hızlandırdı.

Aynı hafta Renault, hidrojen yakıt hücresi üreticisi Plug Power ile hafif ticari araçlardaki konumunu savunmak için bir ortak girişime imza attı; bu segment, çevrimiçi alışverişin eve teslimat talebini artırmasıyla önem kazanacak.

Bu plan, Carlos Ghosn’un hem içeride hem de ittifak ortağı Nissan ile ilişkilerinde korkunç bir skandalla devrilmesinden bu yana endişe verici bir şekilde sürüklenen bir şirkete otoritesine imzasını atan yeni CEO’nun güçlü bir niyet beyanıdır.

Önümüzdeki beş yıl içinde grup, üretim kapasitesini başta Latin Amerika ve Hindistan olmak üzere %22 oranında azaltacak ve ürün sunumunu önemli ölçüde kolaylaştıracak ve sonuçta üretiminin %80’ini Nissan ile paylaşılan üç temel model platformda üretecek. 2025 yılına kadar satış karışımındaki modellerin üçte ikisinin ya pille çalışan ya da hibrit araçlar olmasını bekliyor.

Renault, nakit başa-baş maliyetlerini 2023’e kadar %30 düşürmeyi ve 2025’e kadar da işletme marjını %5’e çıkarmayı umuyor. Bu, salgın öncesindeki son yıl olan 2019’da %4’ün altında olan bir seviyeye göre net bir iyileşme olsa da bu, onu tipik olarak kendisini ölçtüğü rakip Peugeot ve Volkswagen’in oldukça altında bırakacak.

Perşembe günü Peugeot ve Volkswagen hisseleri, Renault’dan çok daha iyi performans gösterdi. Fiat Chrysler ile birleşmesinin resmi olarak tamamlanmasının desteğini alan Peugeot hisseleri %5,0 arttı. VW hissesi %4,0 yükseldi.

Bu mantıklı: küresel kapasite fazlasının azaltılması onlara Renault kadar yardımcı olacak ancak her ikisi de artık Avrupa’daki ana pazarlarında daha odaklı bir rekabetle karşı karşıya kalabilir. Renault’nun yeni stratejisi Romanya, Fas ve Türkiye’deki düşük maliyetli üretim lokasyonlarına daha büyük bir rol veriyor.

Bununla birlikte yüksek maliyetli Fransız tesislerinin geleceği konusunda o kadar açık sözlü değil. Strateji sunumundaki tek bir kelime bile kapasite düzenlemelerine dair değildi. Açıkçası Fransa’da büyük ölçekli işten çıkarmalar olduğunu duyurmak için en iyi zaman değil ancak bu mesele, di Meo’nun er ya da geç eline alması gereken bir ısırgan otu olmaya devam ediyor. Renault’ya ister elektrik devriminden ister değişen kullanım modellerinden kaynaklansın, yıkımı kucaklaması için strateji çağrısı yapan her şeye rağmen gerçek şu ki yıkım, uzun zaman önce Renault’yu kucakladı. Zorlu bir mücadele olacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir