Piyasanın kalbi: Norveç Tesla’nın geleceğine çarpıcı bir bakış sunuyor

Piyasanın kalbi: Norveç Tesla’nın geleceğine çarpıcı bir bakış sunuyor

Piyasanın kalbi: Norveç Tesla’nın geleceğine çarpıcı bir bakış sunuyor

Investing.com – Tesla rekabet ederse ne olur?

Elektrikli otomobil üreticisinin daha rasyonel bir şeye yeniden dönmek için akıl almaz piyasa değerlemesi arayanlar, genellikle bir yeniden yönlendirme için potansiyel bir tetikleyici olarak rakiplerin ortaya çıkmasına işaret ederler.

Bununla birlikte Tesla’nın önemli ‘ilk hamle’ avantajı, şimdiye kadar bu tür düşünceleri varsayımsal tuttu: Elektrikli araçlar için dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de bile, geçen yıl Li Auto, XPeng ve Nio’nun – New York’ta listelenen üç Çinli rakip – toplamından daha fazla otomobil teslimatı yaptı.

Ancak bu avantajının sonsuza dek sürmeyeceğine dair işaretler var, özellikle kült kişilik Elon Musk’ın kamu nezdinde daha az gücünün olduğu ABD dışında.

Örneğin Norveç’i ele alalım. Son derece yüksek gelir seviyeleri ve devasa devlet sübvansiyonları, yeni teknolojinin benimsenmesini kolaylaştırdı. Norveç Karayolları Federasyonu (OFV) tarafından Salı günü açıklanan kayıt verilerine göre akülü elektrikli araçlar, satılan tüm arabaların %54’ünden fazlasını oluştururken hibrit araçlar %29’unu oluşturdu. Aralık ayında, birleşik pazar payları %92’nin üzerine çıktı.

Bu nedenle Norveç, ortalama bir tüketicinin elektrikli araç satın alabildiği bir otomobil pazarının nasıl görüneceğine dair kabaca bir fikir veriyor.

Ancak buradaki ortalama araba alıcısı, Tesla’yı, yarı yarıya iyi bir alternatif üretebilen diğer herhangi bir markaya tercih etmiyor gibi görünüyor: Model 3, şirketin geçen yıl satılan en iyi 20 otomobil modeli arasındaki tek temsilcisiydi ve 2.081 satış ile sadece 7. sırada yer aldı. Listenin başında 7.000’den fazla kişi ile Audi e-tron yer aldı. Mercedes-Benz’in EQC’si ve Nissan Leaf bile onu geride bıraktı. OFV’nin istatistikleri VW Golf ve Hyundai Kona’nın geleneksel satışlarından elektrikli olanı ayırmasa da elektrikli versiyonlarının, Tesla tarafından piyasaya sürülen her ürünü kolayca aşma olasılığı yüksek görünüyor. Yerleşik bayi ağları ve marka bilinirliğinin hala önemli olduğu açık.

Hayranlar fazla heyecanlanmadan önce bu, sayılan bu arabaların hiçbirinin nesnel olarak daha iyi olduğu anlamına gelmez. Bunun gösterdiği şey, Tesla’nın pazarlamasının herkes üzerinde aynı etkiye sahip olmadığıdır. Norveç’te satın alınan arabaların neredeyse yarısı işletmeler tarafından satın alınmaktadır (OFV’ye göre 2020’de %48,7) ve Avrupa genelinde perakende otomobil satışlarının neredeyse yarısı kadınlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Her iki segment de ABD’deki Tesla satışlarını artıran teknoloji kardeşliğine karşı duyarlı değil ve olacağını da hayal etmek zor.

Tesla, mantıken, bu yılın sonlarında Berlin fabrikası faaliyete geçtiğinde Avrupa’da daha rekabetçi olacağını iddia edebilir. Pazarın büyüklüğü ve elektrikli araçların daha hızlı benimsenmesini sağlayan düzenleyici güçler göz önüne alındığında tüm ürünlerini satmasının yeterince kolay olmayacağını düşünmek için de hiçbir neden yok.

Ancak Norveç modeli, Tesla’nın değerlemesinin gerektirdiği şekilde ezici rekabete girmeyeceğini öne sürüyor. Ve elektrikli modellerin yerleşik markalar tarafından daha hızlı piyasaya sürüldüğünü düşünürsek Tesla yakında emisyon kredisi satarak elde ettiği gelirin azalarak zayıf işletme karlılığını ortaya çıkardığını görecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir