Piyasanın Kalbi: Normalleşme umutları ile İngiltere ekonomisinin yeniden açılışı, artışlarda rol oynuyor

Piyasanın Kalbi: Normalleşme umutları ile İngiltere ekonomisinin yeniden açılışı, artışlarda rol oynuyor

Piyasanın Kalbi: Normalleşme umutları ile İngiltere ekonomisinin yeniden açılışı, artışlarda rol oynuyor

 

Investing.com – Başbakan Boris Johnson’ın Avrupa’da ikinci bir karantina döneminden sonra normalliğe dönüş için net bir zaman çizelgesi hazırlayan ilk lider olmasının ardından İngiltere borsaları, hükümetin aşılama politikasından faydalanıyor.

İngiltere odaklı , Salı günü Avrupa’da en iyi performans gösteren endeks oldu, dükkanların yeniden açılması ve işe gidiş geliş ulaşımının tekrar canlanması yönünde pozisyon alan hisselerdeki artışlar sayesinde Londra’da yaklaşık %1 yükseldi. Bu arada madencilik ve emtia hisselerindeki istikrarlı güçlenme, endeksinin kayıplarını %0,2 ile sınırladığından daha genel panolarda en iyi performans gösteren endeks oldu.

Buna karşılık çoğu Avrupa piyasası belirgin şekilde düşük. Çünkü enflasyonun geri dönüşüne ilişkin artan söylentiler, özellikle salgında en çok kazanan hisse senetlerindeki yatırımcıların paralarını geri çekmesine yol açtı. %2,9 düşerken Vestas Wind Systems ve kuyumcu Pandora (OTC:) gibi isimlerden çıkan paralar ile de %2’nin üzerinde düşüş yaşadı.

Hareketin başlıca tetikleyicisi, Pazartesi günü Başbakan Boris Johnson’ın yaptığı bir TV konuşmasıydı. Johnson, karantinadan “temkinli ve geri döndürülemez” bir dört aşamalı çıkış vaat ederek sosyal hayat ve iş hayatı üzerindeki tüm büyük kısıtlamaları Temmuz ayı başlarına kadar kaldırmayı amaçlıyor.

Johnson, “son gerçekten yaklaşıyor” dedi.

Küresel izleyici, zaten sayısız kez, kanıtlanabilir yalanlar söylemiş olan bir adamın sözlerinin, insanları piyasalara gerçek para yatırmaya (aksi bir gösterge olmadıkça) nasıl ikna edebileceğini merak edebilir. Ancak Johnson bu kez kendi lehinde olan gerçeklere sahip: Covid-19 kaynaklı ölümler bu yıl ilk kez günde ortalama 500’ün altında, yeni enfeksiyon sayısı Ocak ayındaki zirveye göre yaklaşık %80 azaldı. Yaklaşık 18 milyon insan – yetişkin nüfusun üçte birinden fazlası – ilk aşıları oldu ve hafta sonu yayınlanan yeni veriler, gerekli iki enjeksiyon arasındaki süreyi uzatma kararının hastalığın bulaşmasını yavaşlattığına ve hastane sistemi üzerindeki baskıyı azalttığına dair somut kanıtlar sundu. Aşırı kötü bir yönetimden bir yıl sonra Londra başarı için reçete bulmuş görünüyor.

GSYH’deki hizmet yoğunluğu göz önüne alındığında ekonominin yeniden açılışı, İngiltere ekonomisi için diğerlerinden çok daha önemli. Hizmetlerin aldığı darbe, İngiltere GSYH’sinin, söz gelimi Almanya’nın geçen yılına göre daha keskin bir şekilde düşmesinin bir nedeni. Avrupa ekonomisi ortalamaya döndükçe rakamlar Britanya’yı göklere çıkaracak. Özellikle JD (LON:) veya (LON: ) gibi pub zincirlerini, (LON:) veya (LON:) gibi ticari mülk sahiplerini ya da (OTC:) ) ve WH Smith (LON: ) gibi ülkenin tren ve otobüs istasyonlarına hakim olan gıda şirketleri ve haber acentelerini. Fast-food restoranı (LON:) ve Trainline ve (LON:) gibi diğer önemli isimlerin yanında Salı günü başı çeken orta ölçekli şirketler bunlardı.

Bu tür hisse senetleri, yakın vadede uluslararası seyahat ve turizmin canlanmasına bağlı olan isimlere göre daha kesin kazanç sağlar. EasyJet, Johnson’ın konuşmasının ardından rezervasyonların %300 arttığını söyledikten sonra dikkat çekici bir şekilde %10 yükseldi ancak bunun, acınacak derecede düşük bir tabandan geldiğini ve uluslararası turizmin, başta Avrupa olmak üzere yeniden açılış programları İngiltere’nin gerisinde kalan – şimdiye kadar, yaz mevsiminde ne kadar açık olacakları konusunda gerçek şüphe uyandıracak kadar geride kalan – diğer ülkelerle işbirliği gerektirdiğini söyledi.

Öyle olsa bile EasyJet’in rastgele yapılmış açıklaması, Jet2’den Rolls Royce’a (LON:{6645|RR}}) kadar her şeyde büyük kazançlar elde edilen tüm seyahat ve turizm sektörünü yükseltti.

Bu, vasat bir geri dönüş hikayesi olmaya devam ediyor. Hem küçük hem de büyük ölçekte: makro düzeyde, İngiltere hisse senetleri, Bank of America’nın (NYSE:) Brexit ve dönemsel meseleler yüzünden uluslararası fon yöneticileriyle yaptığı haftalık anketlerdeki en düşük ağırlık olmaya devam ediyor. Şirket özelinde bir seviyede ise en büyük kazançların, sinema sahibi Cineworld gibi şimdiye kadar en çok sıkıntı çeken hisse senetlerinde olması muhtemel. Ancak yüksek betanın heyecanına ihtiyaç duymayanlar için ülkenin bankaları ve varlık yöneticileri muhtemelen daha güvenli bahis olmaya devam ediyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir