Piyasanın kalbi: Nakliye şirketleri için talih kuşu olan, perakendecilere yük olmaya başladı

Piyasanın kalbi: Nakliye şirketleri için talih kuşu olan, perakendecilere yük olmaya başladı

Piyasanın kalbi: Nakliye şirketleri için talih kuşu olan, perakendecilere yük olmaya başladı

Investing.com – Teknoloji, ABD’deki kilitlenmelerden en çok fayda sağlayan alan olabilir ancak Avrupa’da en büyük talih kuşlarının bazıları çok daha eski dünyanın sektörlerine kondu: nakliye.

Dar kapasite, tarihsel olarak yüksek seviyelerdeki konteyner navlun oranlarını desteklediğinden eğilim en azından birkaç ay daha devam edecek gibi görünüyor: Bu haftaki Çin ihracat verilerinin gösterdiği gibi tüketiciler, harcamalarını, spor bisikletleri ve ev aletlerinden spor kıyafetlerine kadar hizmet dışındaki her şeye yönlendirdiği için mamul mallara olan talep epey elastik.

Bununla birlikte arz çok daha az esnek ve bu durum, Çin’in muazzam ticaret fazlası tarafından yaratılan konteyner pazarındaki yapısal asimetri nedeniyle iyileşmedi.

Dünyanın en büyük konteyner nakliyecisi olan AP Moeller Maersk’in hisseleri, Danimarka merkezli şirketin yıllık kâr hedefini yükselttiği ve 2020’de en nadir olanı – 1,6 milyar dolar hisse geri alım programını – başlattığı Kasım ortasından bu yana %34 arttı.

Büyük Alman rakibi Hapag Lloyd, aynı dönemde %86 ile daha da etkileyici bir artış yaşadı ve Covid-19’un Avrupa ve Kuzey Amerika’da yeniden hız kazanarak dünyanın en büyük iki tüketici pazarını bir kış daha eve kapattığı Ekim’den bu yana iki kattan fazla arttı.

Salı günü Financial Times, Asya’dan Avrupa’ya 40 fitlik bir konteynerin nakliye maliyetinin, Kasım ayında yaklaşık 2.000 dolar iken bugün 9.000 doların üzerine çıktığını ve daha uzun bekleme sürelerine yol açan limanlardaki tıkanıklık nedeniyle ithalatçıların maliyetlerinin daha da arttığını bildirdi.

Sıkışma, perakendecilerin kar uyarılarına doğru yol almaya başlıyor. Ekim gibi yakın bir zamanda iflas edebileceği konusunda uyarıda bulunan İngiltere merkezli moda zinciri Superdry, kapalı mağazalar yüzünden mahvolan kasvetli bir ticaret güncellemesi yayınladıktan sonra hisseleri Salı günü %15 düştü.

daha büyük, acı bir hikaye ortamında Superdry, “Covid-19’un küresel ticaret üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak Grup ve şirketin, Asya’dan Avrupa’ya yeniden satılmak üzere alınan malların nakliyesi için küresel konteyner tedarikindeki kısıtlamaların farkında olduğu” konusunda uyardı ve Grup, malların çoğunun sevk edileceğinden emin olsa da “bu sevkiyatların maliyetinin artması ve mali 2021 yılı 3Ç ve 4Ç’den ile 4Ç ve mali 2022 yılı 1Ç arasındaki nakliye tarihlerinde bir miktar hareketlilik olabileceği beklenmektedir.”

Sıkışmanın, özellikle mevsimsel stokları nispeten hızlı bir şekilde kaldırması gereken ve mali açıdan, yetersiz kapasite için teklif verme savaşlarına giremeyecek kadar çok gerileyen Superdry gibilerini vurması muhtemel.

Konteyner arzının inelastik oluşu göz önüne alındığında bu sıkışıklığın ancak karantinalar sona erdiğinde ortadan kalkması ve tüketicilerin o zaman paralarını restoranda, top oyunlarında ve filmlerde harcamaya geri dönmeleri muhtemel görünüyor. Ancak şu anda hükümetler, bu olasılığı ortadan kaldırma sürecindeler: Fransa ve Avusturya hafta sonu kısıtlamaları sıkılaştırdı ve Salı günü Başbakan Angela Merkel ile eyalet valileri arasında yapılacak bir toplantıda Almanya da bu yolu takip edecek. Nakliyeciler için şu anda tüm rüzgarlar uygun.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir