Piyasanın Kalbi: Avrupa’nın ateşli hikayesi çiplerin mi olacak?

Piyasanın Kalbi: Avrupa’nın ateşli hikayesi çiplerin mi olacak?

Piyasanın Kalbi: Avrupa’nın ateşli hikayesi çiplerin mi olacak?

Investing.com – Avrupa geçen yıl balıklarla ilgili hararetli bir tartışmayla sona erdi. 2021’in ilk sıcak hikayesi çipler hakkında olabilir mi?

Almanya’dan Infineon (DE:) ve Hollanda merkezli (NASDAQ:) hisseleri, bu hafta rekor seviyeye yükselerek ABD’de serbest bir Demokrat Parti yönetiminin daha fazla mali harcama sunacağı beklentisine dayanan ve ayrım gözetmeksizin “her şeyin ralli” yaptığı bir durumda bile fark yarattı (bu umutlar, merkez bankalarının hükümet ve şirket borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyelerde veya buna yakın tutmaya devam edeceğine dair güven ile daha da pekiştiriliyor).

Avrupa’da Cuma günü NXP’nin Frankfurt borsasında listelenen hisseleri haftalık %13 artarken Infineon %7,3 yükseldi. Aynı şekilde Fransa merkezli STMicroelectronics (PA:) hisseleri de yıla çılgın bir açılış yaptığı haftanın son gününde %3,1 daha kazandıktan sonra %10’un üzerinde artış gösterdi.

Bu coşku, silikon çip yapmak için dünyanın en büyük ileri teknoloji makine üreticisi olan Hollanda merkezli ASML’ye (AS:{6917|ASML}}) de sıçradı. ASML hisseleri %3,1 daha yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Bu yalnızca Avrupa’ya özgü bir şey değil doğal olarak. ABD ve Asya’daki çip üreticileri, birkaç aydır döngüsel bir yükselişe işaret ediyorlar ve sektör, her halükarda alışverişten araba kullanmaya ve eğlenceye kadar her şeyin gittikçe dijitalleşmesinden kaynaklanan uzun vadeli devasa bir patlamanın ortasında. Endüstri devi Samsung Electronics hissesi, daha çok şirkete özgü faktörlerin de etkisiyle, yalnızca son üç ayda %50 arttı.

Performans, en azından kısmen, aşırı yükselen ABD isimlerinin daha az zorlama değerlemelere sahip şirketlere dönüşmesiyle yönlendiriliyor gibi görünüyor. Örneğin, Nvidia ve Qualcomm hisseleri, kışın başından bu yana esasen düz bir seyir izledi.

Ancak Avrupalı yonga üreticilerine atfedilen değerlemelerin de artık gerekçelendirilmesi gittikçe zorlaşıyor. Infineon, kazançların 82, STMicro 60 ve ASML 55 katın üzerinde işlem yapıyor.

Yatırımcılar kazançların arayı kapatacağından ne kadar emin olabilir? Financial Times’da Cuma günü yayınlanan ve üç büyük müşterinin majör bir müşterisi olan otomotiv endüstrisi için ciddi bir çip eksikliğini detaylandıran bir rapor, kesinlikle marjların bu yıl çok daha fazla olacağını gösteriyor. Yarı iletkenler açısından çok daha fazlasını gerektiren elektrikli araçların benimsenme hızının artması, daha da yardımcı olacaktır. Almanya Federal Taşıtlar Dairesi’nin (KBA) bu haftaki rakamlarına göre Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya’da akülü elektrikli araç satışları, 2020’de üç katına çıktı ve hibritlerle birlikte dördüncü çeyrekte tüm yeni kayıtların %20’sinden fazlasını oluşturdu.

FT, Avrupa’nın en büyük üç bileşen tedarikçisinin – Bosch, Continental (DE:) ve (PA:) – bileşenler için çip tedarik etmekte yaşadıkları sorunlara dair son aylardaki şikayetlerini aktardı. Bu şirketlerin en az biri, bu tür darboğazların 2021 yılına kadar sürmesini bekliyor.

Bu, bu haftaki ivmenin sonsuza kadar, hatta daha da uzun süre devam edeceği anlamına gelmiyor ancak köpük nihayet genel pazardan çıktığında fiyatları desteklemek için en azından sağlam bir temel hikaye olacak.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir