Piyasalar günü nasıl geçirdi? Yurt içinde yarın hangi gelişmeler takip edilecek?

Piyasalar günü nasıl geçirdi? Yurt içinde yarın hangi gelişmeler takip edilecek?

Piyasalar günü nasıl geçirdi? Yurt içinde yarın hangi gelişmeler takip edilecek?

Investing.com – Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda yıl sonu nedeniyle işlem hacmi zayıf, ancak son haftalarda artan risk iştahı bu hafta da devam ediyor. Bugün küresel piyasalarda endekslerdeki ralli devam etti ve rekor kırarken Avrupa’dan Asya’ya ve ABD vadelilerine kadar tüm endekslerde yükseliş var. Yurt içinde de küresel yükselişe eşlik ederek rekor kırmaya devam ediyor. Endeks bugün liderliğinde yükselişte ve 1.442 puan ile yeni rekor görüldü.

, 90,0 seviyesi altında son 2,5 yılın en düşük seviyelerinde zayıf kalmaya devam ederken endeksindeki gerileme de risk iştahındaki yükselişi desteklediği için dolar bugün tüm gelişen ülke paraları karşısında değer kaybederken TL ise dolar karşısında bugün en iyi performansı gösteren para birimi oldu. Kasım ayında 8,58’i aşarak rekor kıran kuru yurt içinde politika değişikliğine gidilmesi, faiz artışı ve kürese ortamın da desteklemesi ile bugün 7,41 seviyesine inerek 10 Eylül sonrası en düşük seviyeyi gördü. Aylık bazda Ekim 2019 itibariyle düzenli yükseliş gösteren kur, Mayıs ayında rekor tazelemesinin ardından ayı zirve sonrası düşüşle tamamlamıştı. Ardından Kasım ayına kadar üst üste rekor kıran kur, Kasım’daki adımların ardından Aralık ayını da düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor. Kur böylelikle Mayıs-Haziran-Temmuz 2019 sonrası ilk defa 2 ay üst üste düşüş yaşamış olacak.

Ekonomik veri akışının zayıf olduğu işlem gününde ile güne yükselişle başlayan günün devamında kazançlarının hepsini sildi ve 1,900$ seviyesinden 1,870$ seviyesine geriledi. Ons altın son saatte ise tekrar yükselişe geçti ve 1,890$ seviyesinden işlem görüyor.

paritesinde 1,22 üzerindeki fiyatlama korunuyor ve paritenin dolardaki zayıflıkla 2021’in ilk çeyreğinde de güçlü kalması bekleniyor.

Yurt içinde işlem gününde ekonomik veri akışı zayıftı, yarın ise Aralık ayı açıklanacak. Ekim ayında 92,8 seviyesine çıkarak pandemi öncesi seviyeye yükselen güven endeksi, ülke genelinde tedbirlerin artırılması ve hizmet sektöründeki zayıflık nedeniyle Kasım’da 89,5 seviyesine gerilemişti. Yılın son ayındaki değişim takip edilecek.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir