Petrol yükseldi; Washington olayları sonrasında ilgi daha büyük üretim kesintilerine kaydı

Petrol yükseldi; Washington olayları sonrasında ilgi daha büyük üretim kesintilerine kaydı

Petrol yükseldi; Washington olayları sonrasında ilgi daha büyük üretim kesintilerine kaydı

Investing.com – Washington DC’deki kaosun ardından ilgi, Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi kararına kayarken petrol Perşembe günü Asya’da yüksek işlem gördü.

, önceki seans sırasında %1,3 kazandıktan sonra %0,74 artarak 54,70 dolar oldu. %0,85 yükselerek 51,06 dolara yükseldi.

Suudi Arabistan, Şubat ve Mart ayılarında üretimi tek taraflı olarak günlük 1 milyon varil düşürme sözü vererek piyasayı şaşırttı. OPEC+, Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi ve 13. OPEC ve OPEC Dışı Bakanlıklar toplantısını bitirdikten sonra bu kararı duyurdu.

ABD’de ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, seçilmiş Başkan Joe Biden’in 3 Kasım zaferini tasdiklemek üzere milletvekillerinin toplandığı Kongre binasına (Capitol Hill) akın etti. Milletvekillerinin binaya geri getirilmesiyle kesintiye uğrayan toplantı yeniden başladı.

Bazı yatırımcılar WTI vadeli işlemlerine yönelik iyimserliğini korudu.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “Biden yönetiminin ABD ham petrol üretimine sınırlama getirecek olması, Suudilerin günlük 1 milyon varil kesinti kararı ile arz bolluğu endişelerini geçici olarak yatıştırması ve sayılı günleri olması ile WTI vadeli işlemleri daha da yükselmeye hazırlanmış görünüyor” dedi.

Petrol çoğunlukla Amerikan doları kullanarak işlem görür.

Diğer yandan ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi, (EIA) günün erken saatlerinde verilerini yayınladı ve hissiyatı destekledi. 2020’nin son haftasında 8,010 milyon varil düşüş yaşandı. Bu, Investing.com tarafından hazırlanan tahminlerin işaret ettiği 2,133 milyon varillik düşüş öngörüsüne ve önceki hafta yaşanan 6,065 milyon varillik düşüşe göre büyük bir rakam oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) de Salı günü yayınlandı ve 1,663 milyon varil düşüş gösterdi.

Ancak her yılın sonunda ham petrol stoklarında düşüş yaşanması, enerji şirketlerinin vergi hesaplarını geçiştirmek için depodan petrol çıkarması nedeniyle tipiktir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir