Petrol yüksek; yatırımcılar OPEC+’nın üretim kararını bekliyor

Petrol yüksek; yatırımcılar OPEC+’nın üretim kararını bekliyor

Petrol yüksek; yatırımcılar OPEC+’nın üretim kararını bekliyor

Investing.com – Petrol Perşembe günü Asya sabahında yükselerek art arda ikinci artış seansını yaşadı. OPEC+’nın Perşembe günkü toplantıda üretim artışı aleyhinde karar verme beklentileri var. ABD ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden daha yüksek bir artış da petrolü destekledi.

%0,48 artışla 64,38 dolar olurken %0,44 yükselerek 61,55 dolara ulaştı. Her ikisi de 60 dolar üzerinde seyretti.

Axi küresel piyasa stratejisti Stephen Innes Reuters’e yaptığı açıklamada “fiyatlar, Rusya ve Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimini artırma tercihine bağlı… belki de daha ilginci, ABD kayaç petrolün bu yüksek ham petrol fiyatlarına karşılık vermemesi” dedi.

Yakıt talebinin Covid-19 yüzünden hala kırılgan olması ile OPEC+’nın üretimi artırmak yerine Nisan ayında üretim kesintilerini sürdürmeyi düşündüğü bildiriliyor. Kartelin Nisan’dan itibaren üretim kesintilerini günlük 500.000 varil civarı azaltması bekleniyordu.

ANZ analistleri, “OPEC+ mevcut arz anlaşmasını tartışmak üzere toplanıyor. Bu, arz kesintilerini sürdürme olasılığını artırarak piyasaları canlandırdı” dedi.

Diğer yandan Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu, 26 Şubat ile biten haftada 21,563 milyon varil büyük bir artış gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 928.000 varil düşüş yönünde olurken önceki hafta 1,285 milyon varil artış bildirilmişti.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ise 7,356 milyon varil artış gösterdi.

Texas ve civarında yaşanan benzeri görülmemiş soğuk havalar, milyonlarca kişinin elektriğinin kesilmesi yanında rafinaj faaliyetlerinin de rekor seviyelere düşmesine yol açtı. EIA’ya göre ham petrol, benzin ve distilat stoklarını işleyemeyen rafineriler büyük düşüşler görürken özellikle Körfez Kıyısı bölgesinde rekor düşüşler meydana geldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir