Petrol yüksek, yakıt talebinin iyileşme umutları artarken Brent 70 dolara yakın

Petrol yüksek, yakıt talebinin iyileşme umutları artarken Brent 70 dolara yakın

Petrol yüksek, yakıt talebinin iyileşme umutları artarken Brent 70 dolara yakın

Investing.com – Petrol, 2021’in ikinci yarısında yakıt talebinde iyileşme olacağına dair artan iyimserlik ve majör üreticilerin üretim kesintileri yardımıyla Pazartesi günü Asya sabahında yükseldi.

%1,17 artarak 69,99 dolar olurken %1,17 yükselişle 66,38 dolara ulaştı. Her ikisi de 65 dolar üzerinde seyretti.

Suudi Arabistan’ın, en az dört kuzey Asyalı alıcısına Nisan yüklü ham petrol arzını %15’e kadar azaltırken Hindistanlı rafineriler için normal aylık gerekliliklerin karşılandığı bildirildi.

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin , ve verilerini açıklayacak.

CMC Markets kıdemli piyasa stratejisti Michael McCarthy, Reuters’e yaptığı açıklamada “bugün açıklanacak Çin verileri epey etkili olabilir… hem endüstriyel üretim hem de perakende satışların çok güçlü toparlanma yaşamış olması bekleniyor” dedi.

Öte yandan Asya’da yatırımcılar, Hong Kong’da spor salonlarıyla ilgili patlayan yeni bir Covid-19 salgınını izlemeye devam ediyor.

ABD’de ise haftalık Covid-19 ölü sayısı dört ayın düşük seviyesine geriledi ve yen vaka sayıları da düşüş yaşayarak ülkenin yakıt talebi görünümünü iyileştirdi.

Üretim cephesinde; Şubat ayında Texas ve civar bölgelerde görülen beklenmedik soğuk havanın, üretimi aksatmasından sonra daha çok tesis üretime yeniden başladı. Araştırma şirketi IIR Energy’ye göre petrol rafinerilerinin haftalık kapasitesi günlük 1,6 milyon varile çıkarken aynı gün yayınlanan Baker Hughes Co. verileri, ABD kuyu sayısının çok az değiştiğini söyledi.

OPEC+ da stokları dar tutmaya devam ediyor. Ayın başlarında Suudi Arabistan’ın petrol altyapısına yönelik Husi isyancılarının gerçekleştirdiği bir saldırı, önceki hafta Brent vadeli işlemlerinin 71 doları geçmesine yardımcı oldu.

Son zamanlarda kısmen, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin imzalanmasından sonra %1,6’yı geçen 10 yıllık Hazine getirilerinden dolayı elde ettiği kazançlarının bir kısmını kaybeden daha zayıf dolar ve dünya genelinde Covid-19 aşı kampanyaları da petrolü destekledi.

Bununla birlikte WTI vadeli işlemlerinin yakın zaman aralığı tehir priminde (contango) 3 sentte kaldı – bu, yakın ay sözleşmesi bir hafta önce gecikme tazminatına girdiğinden olası bir uyarı işareti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir