Petrol yüksek ancak yakıt talebi ve güçlenen dolar endişeleri sürüyor

Petrol yüksek ancak yakıt talebi ve güçlenen dolar endişeleri sürüyor

Petrol yüksek ancak yakıt talebi ve güçlenen dolar endişeleri sürüyor

Investing.com – Yakıt talebine yönelik kalıcı endişelerle güçlenen hala önemli zorluklar olmasına rağmen Cuma günü Asya sabahında petrol yükseldi.

%1,67 artışla 63,80 dolar olurken %0,75 yükselerek 60,45 dolara ulaştı. Her ikisi de 60 dolar üzerinde işlem görmeye devam etti.

Negatif faktörlerin kusursuz bir fırtına çıkarması üzerine yatırımcılar Perşembe günü ani bir satışı tetikledi. Enflasyon endişeleri Hazine getirilerini ve bu da Cuma günü doları yükselterek ABD dövizi ile fiyatlanan hammaddelerin görece daha pahalı olmasına yol açtı.

Fransa ve İtalya, üçüncü bir covid-19 dalgası ile boğuşan ülkeler arasında ve aynı şekilde Asya’da da yakıt talebinin düştüğüne dair işaretler ortaya çıkıyor. Günlük %3’ün üzerindeki hareketler fonların elden çıkarılmasını tetikleyebildiğinden bazı uzun pozisyonlarını açan emtia ticareti danışmanları, bu satışa katkı sunabileceklerden olabilir.

Diğer bir endişe, WTI’nın, önceki haftanın sonunda dar bir hisse senedi primine döndükten sonra 8 sente kadar açılan yakın ay zaman farkında zayıflık olduğuna dair yeni ve son işaretler. Ancak Brent hala gecikme tazminatında ve 22 sente kadar daraldı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) da arz bol olmaya devam ederken petrol piyasalarının yeni bir süper döngünün eşiğinde olmadığı konusunda uyardı.

Bu sorunlara rağmen petrol fiyatları, 2021 yılında %20 yüksek. ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin imzalanması sayesinde ekonominin Covid-19’dan kurtuluşuna dair iyimserlik hala güçlü.

OPEC+’nın üretim kesintilerini Nisan’da da sürdürme kararı da fiyatları destekledi.

Diğer yandan Avrupa İlaç Kurumu (EMA) Perşembe günü AstraZeneca PLC (LON:)/Oxford’un geliştirdiği Covid-19 aşısını uygun buldu. Pek çok ülke, olası yan etkilerin yarattığı endişeler nedeniyle bu aşının kullanımını askıya almıştı. EMA’nın uygunluk vermesinin ardından Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin aşı kullanımını sürdürme planları ile karar, küresel aşı dağıtımının tekrar rayına oturacağına dair umutları arttırdı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir